Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadına şiddet eleştirisi

Festivalin kadına şiddeti konu alan yarışma filmlerinden biri olan Uzun Yol'un başrol oyuncusu Antalyalı Nil Günal, heyecanlı olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Sinemaseverler tarafından gösterimi meraka beklenen festivalin ulusal uzun metraj yarışma filmlerinden 'Uzun Yol' ekibi, basın söyleşisinde eserleri hakkında açıklamalarda bulundu. Filmin başrol oyuncusu olan Antalyalı Nil Günal, ilk filminin Altın Portakal'da yarışmasının kendisi için ayrı bir mutluluk noktası olduğunu söyledi. Film hakkında konuşan Günal, "Küçük hayatlı insanların, küçük mutlulukları yakalama çabası içindeyken içine düştükleri büyük çıkmazlar üzerine yaşadıkları hesaplaşmaları konu almaktadır. Bu hesaplaşmalar kazanma-kaybetme temelinde başta sevdikleriyle, hayatla, ama en önemlisi kendileriyle olur. Tabi ki bu erkek egemen hesaplaşmalar içinde en çok zarar gören yine bir kadın olur" dedi. Uzun Yol'un galası bugün saat 14.00'te Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE'DE İLK

Sinema hayatına İngiltere'de devam eden ve Türkiye'de ilk filmini çeken Sivas doğumlu Yönetmen Nihat Seven, "Klişe bir konuyu klişelerden uzak bir şekilde anlatıyoruz" diye filmi henüz izlemeyenler için tüyo verdi. Yönetmen Seven, Türkiye'de günde 5 kadının namus, töre ya da herhangi bir sebeple, aslında toplumun gözü önünde öldürüldüğünü hatırlattı.

BİZ FARKLI ÇEKTİK
Namus, kadın, töre gibi kadına yönelik şiddet sarmalında işlenen konuların klişeleşmeye başladığını ve durumun izleyicisi için 'gına' noktasına geldiğini savunan yönetmen Nihat Seven, bu nedenle sıradanlaşmış bir öyküyü çok farklı bir şekilde anlatma yoluna gittiklerini kaydetti. Seven, "Ekstra kilometre giden bir film oldu. Kimsenin ziyaret etmek istediği, dokunmak istemediği konuları biz anlatmaya çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına şiddet eleştirisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN