Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su Ürünleri'nin büyük trajedisi

Giriş Tarihi: 9.10.2013

LYS sonrası 300 liralık karşılıksız bursa rağmen 1 kişinin tercih ettiği SDÜ Su Ürünleri Fakültesi'ni ek yerleştirmede de tercih eden çıkmadı. Dekan Çetinkaya duruma isyan etti

Sayıları 9'u bulan laboratuvarları, 2 araştırma- uygulama merkezi ve 25 bilim insanını bünyesinde barındıran, yüksek lisans ile doktora programı olan ve 20 Temmuz 1982'den bu yana bin 300 mühendis yetiştiren SDÜ'nün Su Ürünleri Fakültesi'ni 'Ek Yerleştirme' programında da tercih eden olmadı.

2013'TE KAPATILMIŞTI

2012-2013 Akademik Yılı'nda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kapatılan, ancak yoğun itirazlar sonucu tekrar açılan Su Ürünleri Fakültesi'ni bu yılki LYS'nin ardından aylık 300 TL karşılıksız burs imkânına rağmen sadece 1 öğrenci tercih etmişti. Kalan 24 kontenjan için fakültenin tek umudu ek yerleştirme idi. Ancak okulu yine kimse tercih etmedi. Okulu tercih eden tek öğrenci de başka bir programa yerleştirildi.

GÖZÜMDEN SAKINIYORUM

SDÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Çetinkaya, yaşanan bu duruma en çok üzülen insan. Fakülte'nin ilk asistanı olan ve bugün dekanlığa kadar yükselmiş bulunan Prof. Dr. Çetinkaya kurumu gözünden bile sakındığını söyledi. Su Ürünleri Fakültesi'nin tarihinin SDÜ'den bile eski olduğunu belirten Çetinkaya, "1980'li yıllarda Su Ürünleri Fakültesi sayısı 6 idi. Bugün 18 fakülte var. Açılan fakülteleri takip edemiyoruz. 2005'te, 2010'da puan sistemlerinde radikal değişimlere gidildi. Bu da öğrencilerin kafasının karışmasına neden oldu. Örneğin Süleyman Demirel Üniver- sitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi MF IV Puan Türü ile öğrenci alıyor. Bu öğrencilere ağır geliyor" diye konuştu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2012'de 1.500 kişiyi istihdam ettiğini hatırlatan Çetinkaya, "Ne yazık ki aldıkları Su Ürünleri Mühendisi sadece ve sadece 20 kişi. Bu olumsuzluklar üniversiteyi tercih sürecinde etkiliyor. Şunu da net olarak söyleyebiliriz. Sayısal bölümü tercih eden lise öğrencilerinde ciddi düşmeler var. Sadece Su Ürünleri programı sorun yaşamıyor. Maden, fizik, kimya, biyolojide de sorunlar var. Biz yönetime yeni geldik. Tüm bu saydıklarımız sorunları masamızda bulduk. Çözüm üretmeye gayret ediyoruz. Şimdi sıra geldi tanıtıma. Isparta bizi tercih etmiyor. Bu yüzden tanıtım turuna çıktık. En etkili şekilde tanıtacağız. Sorunları çözmeye gayret edeceğiz. Geçmişte bir takım hatalar da yapılmış. Biz onu onarmaya çalışıyoruz. Bizi Türkiye'nin çok farklı kentlerinden tercih eden öğrencilerimiz var. Ama Isparta tercih etmiyor" diye konuştu.

ÇOĞUNDA İMZAMIZ VAR

Köklü bir yükseköğretim kurumu olduklarını belirten Çetinkaya "Türkiye'de her Su Ürünleri Fakültesi'nde imzamız var. Çoğunun nüvesini bizimkiler oluşturuyor. 1.300 mezun verdik şimdiye kadar. Burada akademik gelişimini tamamlayan hocalarımız İstanbul'a, Antalya'ya gitti. Antalya'yı biz kurduk iddiasında bulunabilirim. İstanbul'a 3 profesör gitti. Biz eğitim kurumu olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su Ürünleri'nin büyük trajedisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN