Mavi Ring de Kürtçe krizi

Festivalin en çok tartışılan filmlerinden biri olan Mavi Ring'in seyircileri, söyleşide soruların ve cevapların Kürtçe yapılması nedeniyle söyleşi çadırını terk etti

Giriş Tarihi: 10.10.2013
Festivalin üçüncü Kürt yapımı filmi Mavi Ring de galasının ardından seyircisi ve sinema yazarları tarafından çokça tartışıldı. Filmde Kürt oyuncuların ağırlıkta olması, Türk bayrağının vatandaşına zulmeden iktidar sembolü olarak gösterilmesi, söyleşide film ekibinin ve seyircilerin Kürtçe konuşmalarının Türkçeye çevrilmemesi, söz alanların Türkçe bilmesine rağmen Kürtçe konuşması, tepki nedenlerinin başındaydı.

TASAVVUR ETMEMİŞTİM

Film ekibi söyleşi çadırına girince başlayan alkışlar uzun sürünce, film ekibi de seyircilerini alkışladı. Bir hapishane direnişini anlatan filmin yapımcısı ve yönetmeni Ömer Leventoğlu, filminin yarışmaya dahil edilmesi, galasının ve söyleşinin yapılmasını kastederek; "Bugünü, burayı çok tasavvur edemiyordum doğrusu. Fikir ve ruh taşıyan, insanı insanla anlatan, nefes almanın değerini anlatan bir hikaye anlatmak istedik" diye filmi yapma nedenini dile getirdi.

ÇADIRI TERK ETTİLER

Söyleşi sırasında söz alan film ekibi ise Kürtçe konuştu. Söz alan bir seyirci de Kürtçe konuşunca, diğer seyircilerden tepkiler gelmeye başladı. Son olarak oyunculardan Kemal Ulusoy'un, Türkçe Diyarbakır uçağına yetişmek istediğini söyleyip çadırdakilerin yarısından fazlasını anlayamadığı Kürtçe sözlerle vedalaşmasıyla, yaklaşık 20 kadar izleyici çadırı terk etti. Söyleşi devam ettikçe, izleyiciler birer ikişer çadırdan ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi Ring de Kürtçe krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN