Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırcami'de ikinci aşama da tamam

Kırcami'deki imar sorununun çözümünde ikinci aşama da tamamlandı. İçişleri Bakanlığı, 'kamu yararı' kararı verdi. Türel, "Ankara'da Büyükşehir'in evrak memuru gibi çalıştım" dedi

Giriş Tarihi: 14.10.2013
Kırcami'nin'kentsel gelişim alanı' olarak yer aldığı 100 binlik çevre düzeni planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından, bölgenin imar sorununun çözümünde ikinci adım da atıldı. İçişleri Bakanlığı, Kırcami için 'kamu yararı' kararı aldı. Konuyla ilgili müjdeyi yine Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel verdi. Büyükşehir Belediyesi'nden kendisine bir talep gelmemesine karşın Ankara'da süreci adım adım takip ettiğini anlatan Türel, "Ankara'da ilgili kişilerin, başta bakanlarımız olmak üzere kapısını aşındırdık" dedi.

MÜJDEYİ BAKAN VERDİ

Son olarak İçişleri Bakanı Muammer Güler'in, kamu yararı kararını imzalamasının ardından kendisini arayarak bilgilendirdiğini ifade eden Türel, "Ben bu yazışmaları, Ankara'da, şahsen, adeta Büyükşehir Belediyesi'nin bir evrak memuru gibi takip ettim. Bu nedenle İçişleri Bakanımız kamu yararı kararının alınmasının ardından bizzat kendisi, gece saat 11.30'da telefonla beni arayarak bilgilendirdi. Çünkü kendisine konunun önemini defalarca arz ettim" diye konuştu.

18 GÜNDE TAMAM
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 100 binlik planı 16 Eylül tarihinde onayladığını ve 20 Eylül'de hem Büyükşehir Belediyesi'ne hem de İçişleri Bakanlığı'na planın onayladığını resmi yazı ile ilettiğini söyleyen AEk Parti Antallya Milletvekili Türel, 18 gün sonra, yani 8 Ekim'de de İçişleri Bakanlığı'nın kamu yararı kararı aldığını kaydetti. Büyükşehir Belediyesi'nin daha önce bu 2 işlem tamamlanmadan planların yapılamayacağını iddia ettiğine değinen Türel, bu nedenle Kırcami planının 4.5 yıl geciktirildiğini ifade etti.

SEÇİME KADAR BİTER
Hükümet olarak Kırcami planında üzerlerine düşen görevi tamamladıklarını vurgulayan Türel, "Şimdi plan sorumluluğu tamamıyla Büyükşehir Belediyesi'nin görevidir. 5 binlik plan önümüzdeki meclis toplantısında geçirilebilir. Bir iki mecliste tamamen biter. Binlik planda seçime kadar Muratpaşa Belediyesi meclisinden geçer. Tabi yapmak isterlerse" dedi. Büyükşehir meclisi tarafından onaylanan 25 binlik planda ise revizyona ihtiyaç olduğunu altını çizen Türel, "25 binlik plan bölge halkının taleplerine cevap vermez. Biz yüzde 48 zayiata göre planlama yapmıştık. 180 bin nüfusa göre planlamıştık. Şimdi 80 bin nüfusa göre yapılıyor. Yüzde 70'in altında zayiattan aşağısı mümkün değil. Revizyon zorunlu" diye konuştu.

Zayiat yüzde 70'se tapuları bağışlayalım
ANTALYA Ziraat Odası ve Antalya Muhtarlar Odası Başkanı Nazif Alp, daha önce planlamada 180 binlik bir nüfusun öngörüldüğünü, yeni planlamada ise bunun 80 bine düştüğünü söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı planlamanın bölge halkını tatmin etmediğini söyleyen Alp, "Toplamda yüzde 70'in üzerinde zayiattan bahsediliyor. Biz yüzde 30'un tapusunu alacaksak, o tapuları da bağışlayalım daha iyi" dedi. Alp, zayiatın en fazla yüzde 50 olması gerektiğini savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırcami'de ikinci aşama da tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN