Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli turistin HD ile imtihanı

Giriş Tarihi: 14.10.2013

Yerli turistler arasında da HD tatil tercihi artıyor. Uzmanlar ise uyarıyor: 5 öğün sınırsız yemek, obezitenin yolunu açıyor

Erken rezervasyon kampanyaları, bayramlara yönelik sanatçılı programlar derken, yerli turistlerde de 5 yıldızlı tatil alışkanlığı yerleşti. Ve yerli turist 'her şey dahil' (HD) sistemi ile tanıştı. HD sisteminin merkezi Antalya, geçen yıl 3 milyon yerli turiste ev sahipliği yaptı.

5 ÖĞÜN

Kahvaltı, geç kahvaltı, öğle yemeği, snack saati, akşam yemeği, gece çorbası olmak üzere günde 5 öğün yemekte sınırsız yemek ve içecek sunulan otellerde, yemeklerin yanı sıra çay saati, kek saati gibi uygulamalar misafirleri adeta yemeğe teşvik ediyor. Hal böyle olunca da tatil ekstra birkaç kilo ile birlikte tamamlanıyor. OFM Antalya Hastanesi'nden Op. Dr. Adnan Sulu ise bu tatil anlayışının obezite tehdidi yarattığını savundu. Mide küçültme ameliyatları yapan Sulu, "Her şey dahil sistemi fazla yemeye teşvik ediyor. Böyle bir otelde 1 haftalık tatilde, mide çok belirgin büyüyebilir" dedi.

TATİL SONRASI SÜRER

Genişleyen midenin tekrar eski haline dönmediğini savunan Adnan Sulu, "Doyma hissi, midenin genleşmesiyle beyne iletiliyor. Ancak çok yemekten genişleyen bir mide, doyma hissini geciktiriyor. Bu nedenle tatilde alınan fazla kilolar, tatil sonrasında da devam ediyor. Özellikle şekerli yiyecekler obezitenin yolunu açıyor. Şeker bulunmuş ve kullanılan en tehlikeli madde. Ve her şey dahil sofralarda bolca kullanılıyor" diye konuştu. Yerli turistlere uyarıda bulunan Adnan Sulu, "Midelerini zorlamasınlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli turistin HD ile imtihanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN