Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2'nci ev modası yuva dağıtıyor

Isparta Baro Başkanı ile Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı, kentte boşanmaların arttığını açıklayıp, nedenini ikinci ev açma modasına bağladı

Giriş Tarihi: 18.10.2013
Isparta Barosu Başkanı Gökmen Hakkı Gökmenoğlu ile Baro Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ayfer Eseryel ile baroya kayıtlı 2 avukat, boşanmaların haritasını çıkarıp nedenlerini açıkladı. Isparta'da boşanmalarda giderek artış yaşandığını ve boşanma nedeni ile şeklinin değiştiğini ifade eden Gökmenoğlu, "Çünkü aldatıyoruz. Burlar çekirdek ailenin manevi çöküntü içinde olmasından yaşanıyor" dedi.

ANLAŞMALI BOŞANMA

Başkan Gökmenoğlu,"İnsanlar son dönemlerde avukata anlaşmalı boşanma için daha fazla geliyor. Bu da iki tarafın evliliği zihninde bitirdiği anlamına geliyor. Önceden boşanma davalarında mutlaka biri ister biri istemezdi. Onları tekrar bir araya getirme umudu olurdu. Ancak o umudu da kırdılar. Isparta'da sayı çok yüksek. Bunu eğitim oranına da bağlayabiliriz. Isparta'da eğitim oranı yüksek. Eğitim oranı yüksek olunca insanların beklentileri çok fazla oluyor" diye konuştu.

BÜYÜKANNE FAKTÖRÜ

Isparta'da evlenenlerin atadan gördüğü alışkanlığın devam ettiğine dikkat çeken avukatlar, "Anneanneler halen aracı olmaya devam ediyor. Tahsilli bir zümreyi anneanneye bağlı olarak evlendiriyoruz. Atalarımızdan gördüğümüz usullerle evlilik yürümüyor. Tahsil oranı yükselince adalete erişim oranı da hızlandı. Isparta'daki boşanmaların artış nedenlerinden biri bu" ifadelerini kullandı. Eşlerin birbirlerinden beklediği sevgi ve saygıyı göremediğini ve huzuru dışarıda aradığna dikkat çekilen açıklamada, "Bazısı da daha lüks yaşamak ve farklı yaşamları tatmak istiyor. İkinci ev açanlar oluyor. Önceden bunlar üzerinde bir mahalle baskısı olurdu ancak şu anda böyle bir baskı da yok. Türk Ceza Kanunu'nda zina suç olmaktan çıkınca farklı partnerle, evlilik dışı birliktelikler doğal hale geldi. Bir de bunun üstüne görsel basından etkilenince bunun doğal bir şey olduğu düşünülüyor. Bunun yanlış olduğunu anlatan büyük zümre de ortadan kalkınca, eşini aldatırken bunun normal bir şey olduğunu düşünmeye başlıyor. Önceden boşanma dünyanın sonu olarak görülüyordu. Şimdi öyle bir durum yok. Erkeklerde 40-60 yaş arasında boşanmalar fazla. Kadınlarda ise 25-35 yaş arası. Aldatmalar da genellikle yakın çevresinden biriyle oluyor" denildi.

ANİ KARARLAR ALMAYIN

Isparta'da boşanmaların artması üzerine 2. Aile Mahkemesi'nin kurulduğuna dikkat çeken Isparta Barosu avukatları şu uyarıda bulundu: "Devletin temel çekirdeği ailedir. Temel çekirdeği çökertmemek lazım. Baro Başkanlığı olarak çiftlerin boşanma yönünde ani kararlar almamasını istiyoruz."

İLK 5 YIL ÖNEMLİ
Evliliklerde kişisel çatışmalarda ilk 1 yıl ve 5 yılın yüksek boyutta olduğuna değinen avukatlar, "O dönemlerde boşanmalar çok oluyor. Bu dönemdeki boşanmalar geçimsizlikten, 5 yıldan sonrakiler ise aldatma kaynaklı gerçekleşiyor. Daha önce Isparta'da boşanma nedenlerine baktığımızda tek tük aldatma olduğunu görürdük" şeklinde konuştu.

İKİ TARAF DA ALDATIYOR
Son zamanlarda boşanma nedenlerinin değiştiğini vurgulayan avukatlar şunları söyledi: "Son zamanlarda her iki tarafın da aldatmasıyla açılan boşanma davalarında artış var. Geçimsizlik, ekonomik nedenler gibi sebepler son dönemde yüzde 50 oranında aldatmaya yönelik oldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2'nci ev modası yuva dağıtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN