Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek maliyet üretimi düşürdü

Antbirlik Genel Müdürü Diniz pamukta bu yıl tekrar yaşanan ve yüzde 20'ye ulaşan düşüşe, yüksek maliyetleri gerekçe gösterdi

Giriş Tarihi: 19.10.2013
Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik) Genel Müdürü Atila Diniz, bu yıl pamuk üretiminde yüzde 20'ye yakın bir düşüş yaşandığını belirtti. Ülkemizde pamuk üretimde en önemli sorunun, üretim maliyetlerinin yüksekliği olduğunu belirten Diniz, "Gübre, motorin, işçilik, sulama gibi maliyetlerin dünya ortalamasının üzerinde olması, doğal olarak üretim maliyetlerini de arttırmakta ve pamuk üreticimizin uluslararası rekabetini azaltmakla beraber üretimin düşmesine neden olmaktadır" dedi.

YÜZDE 20 AZALMA VAR

20 Eylül itibariyle kütlü pamuk alımına başladıklarını aktaran Genel Müdür Diniz, "Bugün itibariyle 10 bin ton kütlü pamuk aldık. Şu anki fiyatımız, standart 1-40 randımana göre 2,05 lira. Bu seneki beklentimiz yaklaşık 19 bin ton civarında. Geçen seneki alım 23 bin tondu. Yaklaşık yüzde 20 azalma var. Azalma özellikle yurt dışı fiyatlarının düşük olması, üreticinin maliyetini karşılamaması nedeniyle elini çekmesine ve ikame ürünlere kaymasına neden oldu. Şu an için bir düşüş görünüyor ama pamuk fiyatlarında bir hareketlenme olursa pamuk üretimi artabilir" şeklinde konuştu. Pamuk üretiminde girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu ve her geçen gün arttığına dikkat çeken Antbirlik Genel Müdürü Diniz, "Pamuk ve girdi fiyatlarının yıllık artış oranları değerlendirildiğinde 2000/2001 ürün sezonundan bu sezona kadar pamuk fiyatları 4 kat artarken gübre fiyatları 7, mazot fiyatları ise 6 kat artmıştır. Pamuk, daha fazla kamu desteği olmaksızın rekabetçi düzeyde üretilebilir olmaktan çıkmıştır" dedi.

HERŞEY ZAMLANDI

Diniz ayrıca bu yıl ortaklara 25 milyon lira ayni ve nakdi yardımda bulunduklarını ve Antalya genelinde 4 bine yakın aktif üreticisinin yaklaşık 60 bin dekar üzerinde pamuk üretimi yaptıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek maliyet üretimi düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN