Türkiye'nin en iyi haber sitesi

48 yıllık evli çifte aynı anda by-pass

Giriş Tarihi: 20.10.2013

48 yıl aynı yastığa baş koyan İsmail-Arife Öztürk çifti koroner by-pass ameliyatına da aynı anda girdi. Karı-koca Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'nde birlikte sağlığına kavuştu

Düzce'de yaşayan 65 yaşındaki emekli İsmail Öztürk ve 63 yaşındaki eşi Arife Öztürk, Medical Park Kalp Hastanesi'nde yeniden sağlığına kavuştu. Uzun süredir böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren İsmail Öztürk'e nakil olması çin araştırma yaptıkları sırada, 63 yaşındaki eşi Arife Öztürk böbreğini bağışlamak istedi. Böbrek nakli için yapılan tetkikler sırasında her ikisinin de kalp damarlarında darlık olduğu tespit edilince nakilden önce bypass ameliyatı yapılmasına karar verildi.

ÇİFTİN SAĞLIĞI İYİ
Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla, 48 yıldır aynı yastığa baş koyan çift aynı zamanda ameliyat edildi. Ameliyat sonrası kendilerini çok iyi hissettiklerini söyleyen çift, 2 ay sonra nakil için yeniden ameliyat olacakları günü bekliyor.

KALP ANJİYOGRAFİSİ

Prof. Dr. Hüseyin Okutan operasyon sonrası yaptığı açıklamada, damar tıkanıklığının genel olarak genetik geçiş, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, ileri yaş, yüksek kötü kolesterole (LDL) bağlı oluştuğunu belirterek, "Kalp damarı tıkanıklığında, özellikle hareket etmekle başlayan, dinlenmeyle geçen göğüs ağrısı olur. Kesin tanısı kalp anjiografisi ile koyulur. Kalp damarının darlık derecesine göre ilaç tedavisi, balon/stent uygulaması veya koroner bypass ameliyatı yapılır" dedi.

NAKİL 2 AY SONRA

Kalp damar tıkanıklığı bulunan hastalarda darlıklar açılmadan başka bir cerrahi müdahale yapılmasının oldukça riskli olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Hüseyin Okutan, "Önce Arife Öztürk isimli hastamıza ardından da eşi İsmail Öztürk'e kalp ameliyatları aynı anda yapıldı. Yoğun bakım ve servis takipleri yapıldıktan sonra birlikte taburcu edildiler. 2 ay sonra da böbrek nakilleri gerçekleştirilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
48 yıllık evli çifte aynı anda by-pass
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN