İki bayram arası düğün bereketi

Giriş Tarihi: 20.10.2013

Müftülük'ten 'iki bayram arası düğün yapılmaz' inanışının yanlış olduğunu öğrenen Antalyalılar, 70 günlük iki bayram arasında düğün salonları ve otellerin yüzünü güldürdü

Ülkemizde oldukça yaygın olan 'İki bayram arası düğün yapılmaz' inanışının yanlış olduğunu öğrenen Antalyalılar, Ağustos ve Eylül aylarında işletmelere düğün bereketi yaşattı. Diyanet ve müftülüklerin birçok kez bu inanışın doğru olmadığını, hatta Hz. Muhammed'in iki bayram arasında evlendiğini duyurmaya çalışmasına rağmen, hala milyonlarca insan iki bayram arası düğün yapmanın dinen sakıncalı olduğunu zannediyor.

MÜFTÜLÜKLER DUYURDU

Düğün organizasyonu yapan işletmecilerin Antalyalılara müftülüklerin telefonla canlı bilgi alma hizmetinden yararlanarak bu kaygılarının boşa olduğunu anlatması üzerine, çiftler yaz mevsiminde düğün yapmaktan geri kalınmadı. İstedikleri tarihte düğün yapmak isteyenler rezervasyonda geç kalınca, düğünlerini gelecek yaza ertelemek zorunda kaldı. Ramazan boyunca hiçbir otel ve düğün salonunda düğün yapılmazken, Kurban Bayramı'na kadar olan 70 günlük süre düğün yapmak isteyenlere yetmedi. Bunun üzerine genellikle cumartesi ve pazar günleri tercihi yapanlar geç kalınca, çaresiz hafta sonlarının matinesi ve hafta içi günlerinde düğün yapmak zorunda kaldı. Kent merkezindeki yaklaşık 200 düğün salonu, ortalama 2 bin TL ile 3 bin 500 TL arasında düğün organizasyonu sunuyor. Oteller ise davetli kişi başı ortalama 20- 25 TL'den fiyat biçti.

BOŞ GÜN KALMADI

Bazen hafta içi de olmak üzere özellikle haftanın son 3 günü düğün organizasyonu yaptıklarını belirten Sera Otel Banket Müdürü Gülçin Saraçoğlu, en az 18 bin TL hizmet alımı limitli düğünleri kabul ettiklerini söyledi. Saraçoğlu, iki bayram arası rivayetinin düğünlerde azalmaya yol açmadığını söyledi. İki bayram arasında özellikle hafta sonlarında hiç etkilenmediklerini belirten Porto Bello Otel Banket Temsilcisi Figen Erden, Ramazan ayında düğün yapamayanlar nedeniyle düğün talebine yetişemediklerini söyledi.

SALONLAR DA BOŞ KALMADI
Yaz sezonunda haftanın 7 günü dolu olduklarını belirten Poyraz Düğün Salonları Satış Sorumlusu Seher Demir, kış sezonunda düğünlerin genellikle hafta sonları yapıldığını söyledi. Yaz boyunca gündüz ve akşam haftanın 7 günü salonlarında düğün yapıldığını belirten Aydede Düğün Salonu Satış Müdürü Şirin Koç, bir düğünün 2 bin ile 3 bin 500 TL'ye fiyatlandırıldığını açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki bayram arası düğün bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN