Kırcami'de işler 'Arap saçı'

Kırcami'de son yıllarda gerçekleşen arazi satışları ve muhtarların anlattıkları düşündürücü: Son 5 yılda bin 500 dönüm arazi el değiştirdi, Arap yatırımcılar arazi arıyor

Giriş Tarihi: 21.10.2013
Kırcami'deki imar sorununun çözümünde iş imar planlarına kalırken, bölgede son yıllarda gerçekleşen el değiştirmeler ise düşündürüyor. Kırcami'nin 'kentsel gelişim alanı' olarak yer aldığı 100 binlik çevre düzeni planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından, İçişleri Bakanlığı, Kırcami için 'kamu yararı' kararı aldı. İmarın önündeki tek engel bölgenin 5 bin ve binlik planlarının tamamlanmasında. Ancak bölge muhtarlarının anlattıklarına göre, toplam alanı bin 573 hektar olan Kırcami'de son 5 yılda bin 500 dönümlük alan, arazi toplayan büyük inşaat firmalarına satıldı.

BİRÇOK KIRCAMİLİ GİTTİ

Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp, 30 yıldır muhtarlık yaptığını ve bunun 20 yılında Kırcami'de imar konusunun tartışıldığını söyledi. Aynı zamanda Kırcami bölgesinde yer alan Topçular Mahallesi'nin 30 yıldır muhtarlığını yapan Nazif Alp, "Bölge tarım arazisi olduğu gerekçesiyle imara açılmadı. Ancak bölgede yapılan üretim ekonomik değil. Bu nedenle bölge halkının ekonomik durumu çok kötü. Hal böyle olunca, bir çok Kırcamili arsalarını satarak, bırakıp gitti" diye konuştu.

BİN 500 DÖNÜM ARAZİ

Son 5 yıldır büyük şirketlerin Kırcami'de arsa topladığını anlatan Alp, "Son 4-5 yıl içerisinde yaklaşık bin 500 dönümlük arazi el değiştirdi. Bunun büyük bölümü büyük firmalar tarafından alındı. En yüksek satış, bölgede rantın daha yüksek olduğu Güzeloluk Mahallesi'nde yapıldı. İmar bekleyen bölge vatandaşı dayanmaya çalışıyor. Ancak borçları nedeniyle satmaktan başka çaresi kalmıyor" diye konuştu.

700 DÖNÜM

Güzeloluk Mahalle Muhtarı İzzet Ak da büyük firmaların arazi topladığını doğruladı. Sadece iki inşaat firmasının 10-20 dönümlük arazileri toplayarak toplamda 700 dönümlük araziye sahip olduğunu açıklayan Ak, "Büyük firmalar arazi topluyor. Özellikle iki firma bölgeyle çok ilgili. Bölgede bir firma 400, bir firma da 300 dönüm arazi topladı" dedi. Ak, "İmar konusu gündeme geldiği için arsa fiyatları da yükseldi. Dönümü 200 bin liradan başlayan fiyatlar, 300 bin liraya kadar ulaşıyor" dedi.

ARAPLAR BÖLGEYE GELDİ İDDİASI

Yurtdışından da bölgeye ilgi olduğuna değinen İzzet Ak, "Son olarak Arap işadamları bölgeye geldi. Büyük arazilerle ilgilendiklerini söylediler. Dönümü 400 bin lira gibi yüksek meblağlardan bahsediliyor. Bölge halkı da imar konusunda adımlar atıldığı için son bir umutla dayanıyor ve arsalarını satmıyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırcami'de işler 'Arap saçı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN