Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2500 antika eser Yörük Müzesi'nde

Fethiye'de 15 yıl boyunca Yörüklerin kullandığı iş aletlerini toplayan Yalçın, 2 bin 500 antikadan oluşan koleksiyonunu 'Yörük Müzesi' olarak ziyarete açtı

Giriş Tarihi: 22.10.2013
Fethiye'de 15 yıl boyunca Anadolu insanı ve Yörüklerin kullandığı iş aletlerini toplayarak 2 bin 500 eserden oluşan koleksiyon oluşturan Enver Yalçın, bunları yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine sundu. İlçeye bağlı Kargı köyünde tarım ve turizm sektöründe faaliyet gösteren Enver Yalçın, 15 yıl boyunca Muğla, İzmir, Antalya, Isparta, Burdur ve Kütahya'dan topladığı eski iş aletlerini, ilk olarak işlettiği restoranın bahçesinde sergilemeye başladı.

2 BİN 500 ESER VAR

Topladığı eserlerin sayısı artan Yalçın, restoranının yanında 2 kattan oluşan bin metrekarelik "Yörük Müzesi" adını verdiği binada sahibi olduğu antika aşyaları yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açtı. 2 bin 500 civarında eseri bir araya getiren Yalçın, 2005'ten bu yana antika eşyalarını ücret almadan sergiliyor.

100 BİN ZİYARETÇİ HEDEFİ

Ankara'daki Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni gördükten sonra elindeki antika eşyaları ayrı bir yerde sergilemeye karar verdiğini belirten Yalçın, "Koleksiyonumda karasaban, orak, at arabası ve Anadolu insanın teknoloji ilerlemeden önce kullandığı el ve iş aletleri bulunuyor" dedi. Yalçın, bu yıl 100 bin ziyaretçi hedefliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2500 antika eser Yörük Müzesi'nde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN