Balbey yıldırım tehdidi altında

Paratoner sistemindeki bakır kabloları çalınan 1700 tarihli Kesik Minare Camisi'nin onarımı Vakıflar'a takıldı

Giriş Tarihi: 26.10.2013
Antalya'nın Balbey Mahallesi'nde bulunan 313 yıllık tarihi geçmişe sahip Kesik Minare Camisi, kaderine terk edildi. Geçen yıl kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce bakır paratoner kablosunun bir kısmı çalınan cami, yağmurların başlamasıyla birlikte mahalle sakinlerini tedirgin etmeye başladı. Son 1 yıldır paratoner sistemi çalışmadığı için yıldırımlara karşı savunmasız hale gelen caminin onarımı için Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne defalarca başvuruda bulunduğunu belirten Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, bu kışı da aynı şekilde geçirmek istemediklerini ifade etti.

2 METRELİK KABLO

Camideki paratonerin mahallenin tamamını koruduğunu belirten Uyaroğlu, "Camideki paratoner mahallemizin sigortası sayılırdı. Sistemin toprakla bağlantısı kalmadı. Yağmurlar başladı. 2 metrelik kablo yüzünden cami ve evler tehdit altında. Minareye yıldırım isabet etmesi durumunda, çevresindeki ahşap binalar yanıp kül olabilir. Bu tür bir felaketin yaşanacağını düşünmek bile korkutucu" dedi.

KAĞIT ÜZERİNDE DEĞERLİ

Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne yaptığı onarım başvurularından olumlu sonuçlar alamadığını belirten Uyaroğlu, "Caminin onarımı mahalle halkı olarak üstlenmek istiyoruz. Fakat buna da izin verilmiyor. Cami tarihi eser olduğu için çivi bile çakamazsınız deniyor. Madem bu cami bu kadar değerli, yaklaşan tehlikeye neden kimse bir çare bulmuyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balbey yıldırım tehdidi altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN