İşte dev Expo projesi

Giriş Tarihi: 26.10.2013

EXPO 2016 Antalya'nın projesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in katıldığı törenle kamuoyuna tanıtıldı. Antalya'nın Expo'ya en iyi şekilde hazırlandığı bildirildi

Çiçek ve Çocuk temasıyla 2016 yılında Antalya'da düzenlenecek olan dünya botanik sergisi EXPO 2016 Antalya'nın proje tanıtım töreni Belek Rixos Premium Otel'de gerçekleşti. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in katıldığı törende, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, ilçe belediye başkanları ve kamu kurumlarının temsilcileri de yerlerini aldı. Toplantı öncesi katılımcılara Expo 2016 Antalya'nın tanıtım filmi izlendi.

160 YILDIR YAPILIYOR

Törenin açılış konuşmasını yapan ve EXPO 2016 Antalya projesini tanıtan Bakan Eker, konuşmasına son 1 yılda yapılan çalışmalardan bahsederek başladı. Bakan Eker, Dünyada 160 yıldır bu tür organizasyonların yapıldığını hatırlatarak, Paris ve Londra'nın en önemli simgelerinin EXPO ürünü olduğunu belirtti. EXPO düzenleyen Paris ve Londra'nın bu sayede anıtsal eserlere kavuştuğunu ifade eden Bakan Eker, "Biz 2016 yılında Türkiye'de ilk EXPO'yu inşallah düzenleyeceğiz. Türkiye'nin ilk EXPO'sunu düzenleme ona ev sahipliği yapma onuru Antalya'nındır. Antalya bunu en güzel, en iyi şekilde hak ediyor. Antalya EXPO'ya en iyi şekilde hazırlanıyor. Bu EXPO'nun teması da çok anlamlı, 'Çiçek ve Çocuk' biri insanlığın önemli ihtiyaçlarına tekabül eden estetik hem yeşil hem ekolojik dengeyi gözeten muhafaza eden bir kavram, öteki bundan daha değerli ve kıymetli olan insanlığın geleceğini ifade eden çocuk. Masumiyet hem insanlığın vicdanı hem insanlığın umudu, hem geleceği çocuk. Bu temayla EXPO 2016 Antalya, Antalya'da düzenleniyor" diye konuştu.

BİN 100 DEKARLIK ALAN

EXPO alanındaki çalışmalar hakkında da bilgiler aktaran Bakan Eker, "Bin 100 dekarlık alanda bu bahçeleri rekreasyon alanlarını, özel bitki sergilerinin yapılacağı alanları Antalya'da 2 tane güzel çayın ortasındaki alanda düzenliyoruz. Alt yapı çalışmaları devam ediyor. Kanun yapıldı. Büyük ağaçların transferi gerçekleşti. Proje ihalesi yaptık. Artık nihai şeklini alacak, bin 100 dekar alanı içeren uygulama safhasına geldik. Bu projede ülkeler için ayrılan sergi alanları var. Bahçe alanları var" dedi.

EXPO KULESİ

Expo'nun olmazsa olmazlarından birinin anıtsal kule olduğunu kaydeden Bakan Eker, "Bu tepeyi Antalya için bir yarışmayla belirleyeceğiz. Kararlaştırdığımız bir anıtsal EXPO kulesi olacak" şeklinde konuştu.

ALANDA NELER VAR?
Expo 2016 Antalya alanında; Expo meydanı, Expo kulesi, Expo gölü (ses ve ışık gösterileri), Expo meydanı, Expo tepesi, Expo ormanı, tema bahçeleri, çocuk faaliyet ve eğlence alanı, tema bahçeleri, çölden kutuba gezi parkı, anfi tiyatrolar, açık tarım müzesi, tarım ve çevre müzesi, bitkisel endüstri ürünleri sergisi, çiçek gösteri alanı, sanat ve sergi binası, sucul bitkiler bahçesi, çocuklar için teknoloji dünyası, kongre merkezi, iç mekan bahçeleri gibi bölümler bulunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte dev Expo projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN