Çürük okulda eğitim ayıbı

Korkuteli ilçesi Sülekler köyündeki Şehit Semih Aldemir İO'nun binası çürük olmasına rağmen eğitime devam ediliyor

Giriş Tarihi: 27.10.2013
Korkuteli'ye bağlı Sülekler köyündeki Sülekler Şehit Semih Aldemir İlköğretim Okulu'nun öğretmen ve öğrencileri yıllardır ölüm korkusu içinde eğitimlerini sürdürüyor. Çünkü bu okul depreme dayanıksız ve orta şiddetteki bir depremde yıkılacak durumda. Üstelik bunu söyleyen devlet. Ancak bu tespitin ardından yıllar geçmesine rağmen yeni okul için herhangi bir çalışma başlatılmamış. Devlet, okul binasının depreme dayanıksız olduğunu belirlemesine rağmen, okulda eğitim yıllardır devam ediyor.

ALTINDA SU VAR

Sülekler Şehit Semih Aldemir İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Mümin Demir, resmi bilirkişiler tarafından inceleme yapıldığını belirterek, "Bilirkişi heyeti, binanın 1 metre altında su olduğundan göçmeler meydana geldiğini, yapı zeminin de değişken olduğu ve binanın sağlıklı olmadığını vurgulayarak, 'Tüm blokların altında zemin iyileştirmesi yapılması gerektiği görülmüştür' şeklinde rapor verdi" dedi.

BETON DAYANIMI

Bilirkişi raporunda yer alan tespitleri aktaran Demir, "Raporda 'Yapının tüm bloklarında yapılan analizlerde, deprem bakımından yetersizlikler tespit edilmiştir. Betonarme perde duvar bulunmayan bloklarda bu yetersizlikler daha fazladır. Beton dayanımı bakımından da yetersizlikler saptanmıştır' ifadelerine yer verildi. Raporda eğitim yapısının güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

ÇÖKMELER OLDU
VELİLERDEN Süleyman Aslan ise okulun 1975 yılında yapıldığını hatırlatarak, "38 yıllık okul belli bir süre sonra duvarlarında oturmalar oluştu. Okulun arka tarafında da çökmeler oluştu. Öğrenci velileri olarak okulun arka tarafına toprak çekerek ve beton dökerek durumu düzeltmeye çalıştık. Ancak bu göçükler devam etti. Okulda yük kamyonlarının geçişi sırasında depremi andıran sallantılar oluşuyor. Öğrenci ve öğretmenler korku içinde ders işliyorlar. Köyümüze yeni bir okulun yapılmasını istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çürük okulda eğitim ayıbı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN