Işık YARGIN: 90 Cumhuriyet yılı

Giriş Tarihi: 28.10.2013
Tesadüfen bir uçak koltuğunda yan yana seyahat ettiğim Azeri gencin Atatürk sevgisinden ve tarih bilgisinden son derecede etkilenmiştim.
Aramızda geçen konuşma "bu sohbet nereye varır" merakıyla başlamıştı. Sonra kıskançlık duygularımı kabartan bir seyir izlemişti. Nihayetinde şapka çıkararak ama halimize üzülerek bitmişti.
Cumhuriyetin 90 yılını idrak ettiğimiz günlerdeyim. Bir hafta öncesinden yazılan elektronik kutlama mesajlarına taktım.
Elimizin altında anında yönlendirdiğin kişiyi bulacak elektronik posta imkanı varken "klişe laflarla" yer kapma neyin nesi. Kartpostal yazdın da postaya mı verdin ki bir hafta öncesinden telaştasın?
Takıntım samimiyetle alakalı. Merakım ise özgürlüklerimizin, hür fikirlerin mayasını koyan lideri gerçekten anlayarak mı yazılmıştı mesajlar? Takıntıyı abartmış olmalıyım ki hafızam devreye girdi ve beni Azeri bir gençle tesadüfen yan yana düştüğüm.
Bir uçak yolculuğuna götürüverdi.
Konuşkan Türkiye'ye ilk kez gelen bir üniversite öğrencisiydi koltuk arkadaşım. İlk konuşmayı hangimiz başlattı laf ne ara Atatürk'e geldi net değil ama genci bana Atatürk'ü anlatırken buldum. Atatürk'ü anlatıyordu.
Cumhuriyetimizi anlatıyordu. Ortak tarihimizi anlatıyordu. Anlattıkları tarihleriyle, sebep sonuç ilişkileri ile ama en önemlisi heyecanla dudaklarından dökülüyordu.
Kestim konuşmasını "nerden bu ilgi?"
Şaşkın yüzüm e baktı "Kardeş ve dost bir ülkenin tarihini bilmek kendi tarihi geçmişimize karşı bir sorumluluktur" dedi. Hadi or'dan diyemedim elbette bilmiş bir eda ve destekleyen sesimle "hımmm, tarihe ilgin var senin" Yok pek öyle sayılmaz tarihimizi bilmezsek, ortak tarihimizi bilmezsek HALİMİZ "neçe olar" demez mi? "Hem okullarımızda biz hem kendi tarihimizi, hem ortak tarihimizi öğreniriz." Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. Demiş Kemal Atatürk.
Cumhuriyetimiz 90 yılını idrak ediyoruz da Cumhuriyet algımızı etkileyen tarihimiz yapana sadakatten ayrılırsa bizim halimiz "neçe olar". Üstelik tarihimizi öğrendiğimiz okul sistemi ile ilgili olsa gerek; nefret sıralamasının başını Matematik ve Tarih çekerken halimiz "neçe olar"
O zaman Cumhuriyet tarihini yapan lideri anlamak için onun söylediklerini anlayarak bu 90 yılı analım, kutlayalım."Hiçbir zaman hatırınızdan çıkmasın ki Cumhuriyet, sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister"
Caddelerde Cumhuriyetimizin çağdaşlık ateşinin parlaması, Türk bayrağının renklerine boyanmak bunu hür fikirle, hür vicdanla hür irfanla gelecek nesillere aktarmak anında kutlama yapmak tarihimize karşı sorumluluklarımız arasında. Cumhuriyetimizin 90 yılı kutlu olsun… Elektronik postama gelen kutlama mesajlarına bakıyorum.
Cumhuriyetin 90 yılını kutlamak ruhuna, lafzına gerçeğine ererek…Belki de bu mesajları yollayanlara haksızlık yapıyorum.
Her gün Cumhuriyeti kutlamak önü, arkası hesabı yapmadan samimiyet belki de bu!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: 90 Cumhuriyet yılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN