Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelliler için cinsellik dersi

Antalya'da düzenlenen Özel Eğitim Gerektiren Çocuklara Cinsel Eğitim" konulu konferansta zihinsel engelli çocuklar ve ailelerine yönelik olarak cinsellik hakkında bilgiler verildi

Giriş Tarihi: 29.10.2013
Zihinsel engelli çocuklar ile ailelerini bilinçlendirmek için Antalya Melekler Özel Eğitim Okulu tarafından düzenlenen 'Özel Eğitim Gerektiren Çocuklara Cinsel Eğitim' konulu konferans, Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Uzman Gelişim Pedagogu Werner Szeimis ve Cinsel Eğitim Pedagogu Sunay Çalışkan'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta zihinsel engelli çocuklar ve ailelerine cinsellik hakkında bilgiler verildi.

CİNSELLİK TABUSU

Zihinsel engelli bireylerin cinsel hayatlarının Türkiye'nin en büyük tabularından biri olduğunu ve bugüne kadar hiç konuşulmadığı konusunda hem fikir olan engelli aileleri, yaşadıkları sıkıntıları uzmanlar ile paylaştı. Özellikle buluğ çağına gelen engelli ailelerinin bilinçsiz davranışlarla bu sorunu daha da aşılmaz hale getirdiğini belirten uzmanlar, ailelerin profesyonel yardım alması gerektiğini ifade etti.

EVLENEBİLİR

Zihinsel engelli çocukların cinselliği normal bireyle gibi yaşamasının mümkün olmadığını belirten Sunay Çalışkan, bu durumun çocuğun engel durumuna göre değişeceğini söyledi. Bireyin engel durumunun üst seviyelerde olmaması halinde kendisi gibi bireyle evlenmesinin mümkün olabileceğini ifade eden Çalışkan, "Zihinsel engelli bir birey birine aşık oluyorsa, bunun ne anlama geldiğini ve sorumluluklarının farkına varacak durumdaysa evlenebilir. Kendi kendine bakabilir duruma geldikten sonra bu çok normal bir durum" diye konuştu.

ÖNCE AİLELER BİLİNÇLENSİN
Engellilerin cinsel sorunlarının çözülmesi için ailelerin cinsel problemlerinin çözülmesi gerektiğini belirten Çalışkan, "Türkiye'de cinsellik halen konuşulması yasak bir alan" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliler için cinsellik dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN