Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da kitaplar yol arkadaşı oluyor

Giriş Tarihi: 30.10.2013 16:10

Büyükşehir Belediyesi, klimalı akıllı otobüs duraklarında kütüphane dönemini başlattı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, klimalı akıllı otobüs duraklarında kütüphane dönemini başlattı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, Bahçe Kafe, Gelişim Sanat ve ANSAN ortaklığında otobüs duraklarında 'Durak Kütüphaneleri' projesini hayata geçirdi. İlk kütüphane Cumhuriyet Meydanındaki akıllı durak içerisinde açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı , proje ortaklarıyla kütüphanenin raflarındaki kitapları inceledi. "Antalya'da kitaplar yol arkadaşı oluyor" şeklinde afişlerin asıldığı duraklardaki kütüphaneden vatandaşlar istediği kitabı okuyabilecek, beğendiğini geri getirmek kaydıyla evine götürebilecek. İsteyenler kullanmadığı kitapları kütüphaneye bırakabilecek.

TÜRKİYE'DE ÖRNEĞİNİN OLDUĞUNU BİLMİYORUM
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, belediyenin sivil toplumla, sanatseverlerle birlikte ortak bir kültür girişiminin hayata geçtiğini söyledi. Projenin masrafsız olduğunu ifade eden Akaydın, şöyle konuştu: "Bu projenin Türkiye'de örneğinin olduğunu bilmiyorum ama dünyada örnekleri var. Hedefimiz Antalya halkını kültürel olarak daha da zenginleştirme projesidir. Halkımız duraklarda araç beklerken önemli bir zaman kaybediyor. Bu geçen zamanın iyi değerlendirilmesi için, bu raflarda hoşuna giden kitap varsa okusun, evine götürsün, tercih ettiğini iade etsin. Kullanmadığı kitabı buraya getirip koysun. Böylece bir kültür hareketi başlatmak istedik. Daha fazla kitap okuyan halkı hedefliyoruz'

EN ÇOK KİTAP OKUYAN İLLERİN BAŞINDA
Türkiye'nin en fazla okuma yazma oranı olan ilinin Antalya olduğunun altını çizen Başkan Akaydın, "En çok kişi başına kitap okuyan illerin başında Antalya gelmektedir. Bunu daha da geliştirmek istiyoruz" dedi. Başkan Akaydın, kütüphaneyi bütün kapalı duraklarda uygulamayı hedeflediklerini kaydetti.
Gelişim Sanat'ın sahibi Türk Öğen Koç ise projenin daha sonra nostalji tramvayı, Antray, otobüs içinde ve denetlenebilecek olan noktalarda hayata geçeceğini söyledi.

ÖĞRENCİLER ADINA GÜZEL
Kütüphaneyi inceleyen lise öğrencisi Buse Tokmak da projenin faydalı olacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Öğrenciler adına çok güzel oldu. Durakta kitap okuma imkanına sahip olduk. Buradaki boş zamanımızda okuduğumuz kitaplardan yeni şeyler öğreneceğiz"
Özgür Ceyran ise şiir okumayı sevdiğini ifade ederek şöyle konuştu: "Her gün durakta en az 5-10 dakika geçiriyoruz. Bu zaman diliminde kitap okuyabilmek çok güzel. Yaygınlaştırılması halinde çok faydalı olacağını düşünüyorum."
Efkar Sönmez de uygulamayı çok güzel bulduğuna değinerek, tanıtım ve yaygınlaşması ile kitap okuma alışkanlığının daha da gelişeceğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da kitaplar yol arkadaşı oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN