Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet Bayramı'nın 90'ıncı yıl dönümü, Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan halkın katıldığı cokşukulu tören ile kutlandı

Giriş Tarihi: 30.10.2013
Cumhuriyet'in ilan edilişinin 90'ncı yıl dönümü, Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı. Kutlama töreni Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın Valilik binasında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Tebriklerin ardından törenin düzenleneceği alana geçen protokol üyeleri, askeri bir araca binerek vatandaşların bayramını kutladı.

90'INCI YIL GURURU

Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Öztürk, Kurtuluş Savaşı'nın Türk milletinin neler başarabileceğini dosta düşmana gösterdiği bir bağımsızlık olarak niteledi. Türkiye'nin dünyanın 17'nci büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Öztürk, "Türkiye pek çok alanda Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyini yakalamıştır. Bütün bu ve bunun gibi başarılar 90'ıncı yılını kutladığımız cumhuriyetle ne kadar övünsek de az olduğunu bize göstermektedir" dedi.

GENÇLERE VE AİLELERE SESLENDİ

Konuşmasında gençlere ve ailelerine seslenen Öztürk, sözlerine şu şekilde devam etti: "Bir ülkenin gençleri kendi kültürünü iyi bilen, evrensel değerleri benimseyen, bilgiye, düşünceye saygılı ve hoşgörülü; ülke ve dünya sorunlarına duyarlı olmalıdır.Bunun için de, çocuklarımızı geleceğe çok iyi hazırlamak durumundayız. Bu konuda, yetişkinler olarak bizlere, anne-babalara ve onları geleceğe hazırlayacak olan aydın Türk öğretmenlerine büyük görev ve sorumluluk düşmektedir." Konuşmasının ardından Tuğgeneral Can ve Başkan Akaydın ile birlikte kutlamaları izleyen Öztürk, tören kortejini selamladı. Halk oyunları gösterilerinin ardından kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturan kortej halkı selamladı. Antalya'daki çeşitli okulların bando takımlarının bir araya gelerek oluşturduğu 330 kişilik devasa bando takımı ise vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.

BURDUR


CUMHURİYETİN 90'ıncı yıl dönümü kapsamında Burdur Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende halk oyunları gösterisi sunuldu ve öğrenciler tarafından şiirler okundu. Yarışmada dereyece girenlere ödül verildi.

ALANYA

Antalya'nın Alanya ilçesinde, Cumhuriyetin 90'ıncı yıldönümü törenle kutlandı. Törende en büyük ilgiyi ilçe protokolünü taşıyan Atatürk'ün bir süre hizmetinde bulunan 83 yaşındaki Chevrolet marka otomobil çekti.

AKSEKİ

CUMHURİYETİN kuruluşunun 90. yıldönümü Akseki İlçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanındaki kutlamalar ilköğretim ve ortaöğretim kurumları ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile yapıldı.

KORKUTELİ

CUMHURİYET kutlamaları Antalya'nın Korkuteli ilçesinde de coşkuyla gerçekleştirildi. Korkuteli Cumhuriyet Meydanı'nda Kız Meslek Lisesi öğrencilerin oynadığı halk oyunu büyük beğeni topladı.

ISPARTA

ISPARTA'DAKİ törenlerde Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Tören, resmi geçidin ardından sona erdi. Törende vatandaşların üzerine gül suyu serpildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN