Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev koleksİyon

Dünyaca ünlü Türk-Osmanlı denizcisi ve kartograf Piri Reis'in 'Kitabı Bahriye'deki Akdeniz kıyılarından oluşan haritaları büyütülerek 40 parçalık koleksiyon hazırlandı

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Dünyaca ünlü Türk-Osmanlı denizci ve kartograf Piri Reis'in, 'Kitabı Bahriye' kitabındaki Akdeniz kıyılarından oluşan haritaları büyütülerek 40 parçalık koleksiyon hazırlandı. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ramazan Eciş, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumunun (UNESCO) 2013'ü tüm dünyada 'Piri Reis' yılı ilan ettiğini ve bu doğrultuda kendilerinin de Piri Reis'in 'Kitabı Bahriye' kitabındaki Antalya konulu haritaları ile 1513 isimli dünya haritasının da yer aldığı 40 parçalık koleksiyon hazırladıklarını söyledi. Koleksiyonda Antalya kıyılarını gösteren paftaların bulunduğuna işaret eden Eciş, paftalarda Alanya, Manavgat, Antalya Körfezi, Kemer Bölgesi, Adrasan, Kekova ve Kaş ile Fethiye sahillerinin yer aldığını kaydetti.

BİR METRE HARİTA

Bu çalışmayı önemsediklerini anlatan Harita ve Kadatsro Mühendisleri Odası Başkanı Eciş, "Bu haritalarda, 500 yıl önceki Antalya kıyıları ve o bölgedeki tabiat özellikleri, insanların sosyolojik özellikleri, orada yetişen bir takım ürünlerle ilgili bilgi yer alıyor. Biz de düzenlediğimiz koleksiyonda bu haritaları 70 santimetreye bir metre şeklinde büyüttük" dedi.

SERGİYE ÇIKACAK
Koleksiyonda yer alan haritaların orjinallerinin Topkapı Sarayı'nda sergilendiğini dile getiren Eciş, kendi yaptıkları çalışmayı ise Antalya'da sergilemeyi planladıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev koleksİyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN