Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneşten 400 liralık tasarruf

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Antalya Bölgesi'nde hemen hemen her evde kullanılmakta olan güneş enerjisi ile su ısıtma sistemlerinin yılda en az 1 defa periyodik bakım ve temizliğinin yapılmasının önemli yararlarının olacağını belirten Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, bu bakımlar sayesinde olası sağlık sorunlarının önüne geçileceğini aktardı.

SAĞLIK SORUNU

Sistemin bakım ve temizliğinin yapılmasının sağlık açısında da gerekli olduğunu söyleyen Barut, "Suyun ısısı 60 dereceyi geçtiği takdirde bu suyu kullanan vatandaşların lejyoner hastalığına yakalanma riski artmaktadır. Yaz aylarına girmeden güneş kolektörlerinin temizliğinin yapılması hastalık riskini de azaltacaktır" dedi.

TASARRUF

Güneş enerji sistemlerinin sağlıklı çalışması halinde yılda 400 lira gibi bir tasarruf sağlayacağını anlatan MMO Bşakanı Barut, "2 kolektörlü bir güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi sürekli kullanılması halinde 1 yılda 1080 kWh'lik elektrik enerjisine eşit enerji tasarrufu sağlar. Yani bu da her yıl cebimizden çıkacak olan 400 lira gibi bir tasarrufa neden olacaktır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşten 400 liralık tasarruf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN