Haluk ÜNCEL: Espri zeka ister!

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın bir söyleşide "Ak Parti'yi çıldırtıyorum" ifadesinde bulunmuş... Yine bir başka ortamda ise "Tayyip bey can çekişiyor" deme cüretini göstermiş... Efsane kestane esprileri yapmış!
Üstüne gidecek olursanız, "Bu sözcükleri mecaz anlamda kullandım" diyecektir.
Destekleyenler de olacaktır.
Ancak, işin içine 'Akaydın faktörü' girince; Akaydın'ı doğru tahlil edenlerin, bu lafların ardında neler yattığı konusunda ikileme düşmesi de, doğal bir davranış olarak kabul edilmelidir.
Akaydın'ın "Ak Parti'yi çıldırtıyorum" söylemini narsist bir yaklaşımla da değerlendirmek mümkün.
Kendini beğenmenin açıkça tezahürü olarak da niteleyebilirsiniz.
Önemli olan husus; insanın kendisin beğenmesinin sınırıdır. Akaydın'ın bugüne kadar yaptığı açıklamalar dikkate alınırsa, bu sınırı aştığı da ortaya çıkar.
Bu davranış biçiminin ortak paydasında da, kendisini üstün görenlerin; diğerlerinin sırtından yaşamayı, her türlü gerçek dışı beyanlarda bulunmayı, olayları saptırmayı sistemleştirerek bir yaşam biçimi geliştirdikleri yatmaktadır.
Büyükşehir Belediye Başkanı'nın Ak Parti ile ilgili yorumu da bu açıdan değerlendirilmeli, takdir kamuoyuna bırakılmalıdır.
***
Bir ikinci mesele de Akaydın'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki kaale alınmayacak düşünceleridir. 'Can çekişmek' sözcükleri her ne kadar mecaz anlamda dile getirilse de, genel olarak açıkça ifade edilemeyen, iyi niyetten yoksun bir söylem tarzıdır. Yineliyorum; hele hele işin içinde Akaydın faktörü olunca her ihtimal muhakkak gözden geçirilmelidir.
Allah kimsenin başına esas anlamı ile ilgili bir durum vermesin.
***
Gelelim, Akaydın'ın espri anlayışına… Espri zeka isteyen bir yetenektir.
Yeri, zamanı ve işaret edilen öge önemlidir.
Daha da dikkat edilmesi gereken; sonunun nere varacağıdır. Bir anda ağızdan çıkan her söz espri kabul edilmez. Bu yüzden zeka devreye girer, ancak dervişin fikri neyse zikri odur mantığı ağır basarsa espri olmaktan çıkar. Akaydın'da kendisini espritüel(!) bir belediye başkanı olarak gördüğü için sık sık bu yola başvuruyor.
Efsane kestane de bir anda aklına gelmiş ve espriyi patlatmış.
Ne diyelim; IQ meselesi…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Espri zeka ister!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN