Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu adadan veresiye alışveriş

Kaş'ın 2 mil açığındaki Meis Adası'nda yaşayan Yunan vatandaşlar, her cuma Kaş'ta kurulan pazarda alışverişlerini yapıyor. Kaş ve Meis arasındaki dostane ticari ilişki o kadar ilerlemiş ki, parası yetmeyen Meisliler, Kaş'taki mahalle bakkalına veresiye bile yazdırıyor...

Giriş Tarihi: 3.11.2013
MEİS... Antalya'nın Kaş, Kalkan ilçeleri ve Patara antik kenti ile birlikte antik liman dörtlüsünü oluşturan kentlerin, komşu ülke Yunanistan toprağında kalanı. Yunanistan'a bağlı 12 adanın en küçüğü, Yunanistan'ın en doğu ucu ve Türkiye'ye en yakın ikinci Yunan adası. Antalya'nın Kaş ilçesiyle arasındaki mesafe sadece 2 mil. Yani İstanbul'un Anadolu kıyıları ile Adalar arasındaki mesafenin yarısı kadar.

KOMŞUNUN BALIKLARI
Ünlü şair Ahmed Arif'in Otuzüç Kurşun şiirinde, sınır köylerinde 'tavukları birbirine karışan insanları' anlattığı gibi, Kaş ve Meis Adası arasında da böyle bir ilişki var. Ancak bu sefer karışanlar komşunun tavukları değil, balıkları. Yazılı orkinoslar ve palamutlar bir o kıyıda bir bu kıyıda salınır. Şanslıysanız ve oltanıza haylaz bir grida takılırsa, ağzını kontrol edin. Belki bir Yunan balıkçının zokasıyla karşılaşırsınız.

HEP İÇİÇELER

Kaş'ta radyoda Zeki Müren'in bir şarkısını dinleyip efkarlanırken, ansızın radyo frekansları karışıp oynak bir Yunan şarkısıyla keyiflenebiliyor insan. Günde 5 vakit ezan sesleri karşı kıyıdan da duyuluyor. Kaş ve Meis, tarihi bağlarını bugün de sürdürüyor. Meis'ten pazartesi, çarşamba ve cuma olmak üzere haftada üç gün Kaş'a tekneler kaldırılıyor. Vizeye ihtiyaçları olmadan Kaş'a gelen Meisliler yiyecek, içecek ve giyecek alışverişlerinin büyük bölümünü Kaş'tan yapıyor. Meislilerin en yoğun geldiği gün ise cuma günü.

MEİS'İN PAZARI

Nüfusu yaklaşık 250 kişi olan ve ana geçim kaynağı turizm olan Meis'te yaşayanların büyük bölümü ihtiyaçlarını her hafta cuma günleri Kaş'ın merkezinde kurulan pazardan gideriyor. Meislilerin en çok aldığı ürün ise sebze ve meyve. Tarım üretiminin zeytinle sınırlı olduğu Meis'te yaşayanlar için Kaş pazarı adeta kendi mahalle pazarları konumunda.

TEKNEYE SERVİS

Daha önceleri pazarda alışveriş yaptıktan sonra aldıkları sebze ve meyveleri teknelerine taşıyan Meislilerin alışveriş tutarları artınca esnafla anlaşarak taşıma derdinden kurtulmuş. Pazarda alacakları ürünü ve miktarını seçen Meisliler teknelerine dönerken, esnaf, üzerinde kime ait olduğu yazan poşetleri limana götürüyor ve teknelere yüklüyor.

KÖYÜ GİBİ

Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa Eriş, "Meis adeta bizim bir köyümüz" diyerek, Kaş ve Meis arasındaki ilişkinin yakınlığını vurguluyor. Kaş ile Meis arasındaki alışverişin sadece pazarla sınırlı kalmadığının altını çizen Eriş, "Komşularımız, kozmetik ürünlerinden kıyafetlere hatta inşaat malzemesine kadar ihtiyaçlarını buradan karşılıyorlar. Ticaret o kadar ileri ve o kadar içten ki Meis'ten gelen komşularımız veresiye alışveriş bile yapıyor" dedi.

TERSİNE DÖNDÜ

Kaş ve Meis arasındaki ilişkinin antik çağlara kadar dayandığını vurgulayan Eriş, 80 öncesi Türk vatandaşlarının da rahatlıkla Meis'e geçebildiğini belirterek, "O yıllarda Kaş halkı tırnak makasına kadar her şeyi Meis'ten getiriyormuş. Meis adeta Kaş için Avrupa pazarıymış. Ama geçen sürede durum tersine döndü. Artık alışveriş için onlar geliyor" diye konuştu.

Yorgo Karabelacı

Ben kendimi bildim bileli Kaş'la yakınlığımız var. Ben 20 yıldır Kaş'a gidip geliyorum. Haftada bir gün cuma günleri pazara geliyorum. Daha çok sebze ve meyve alıyorum. Ayrıca marketten de alışveriş yapıyorum. Kaş'ta yaşayan birçok dostumuz var.

Lukomp Ten

70'ten beri Kaş'a geliyorum. Burası bizim adamızın bir parçası gibi. Dostlarımız var. Pazarımız burada. Eğer yanımıza yeterince para almamış olursak, veresiye alışveriş bile yapıyoruz.

Pedro

Kaş, bizim için yakın bir yer. Alışverişimizi yapıyoruz. Herkes çok iyi davranıyor. Burada arkadaşlarımız var. Tek sorun çok sıcak olması. Kaş ve Meis çok yakın ama iklim farklı. Burada dağlar rüzgarı kestiği için çok sıcak. Ama Kaş'tan vazgeçemeyiz.

C. Patinlodi

15 günde bir Kaş'a geliyorum. Herkes sebze ve meyve alıyor. Ama biz kadınlar daha çok kozmetik ürünleri ve kıyafetleri almak için geliyoruz. Çünkü buradaki çeşitler bizim adamızda yok.

Maria

Her hafta pazara gelip daha çok sebze meyve alıyorum. Meis'teki komşularımdan buraya gelemeyenler olursa onlar için de alışveriş yapıyorum.

Naci Durmuş

26 yıldır Kaş'ta yaşıyorum. Buzlu bademimin en büyük müşterisi Meis Adası'ndaki komşularımız. Sanki bizden birileri gibi. Kaş'ta birçok ülkeden turist var. Ama Meisli komşularımız yolda yürüyüşlerinden bile ayırt edilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu adadan veresiye alışveriş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN