Toptancı halleri için Yücel'den son uyarı

Giriş Tarihi: 3.11.2013

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yücel, eksiklerini gidermeyen toptancı hallerinin faaliyetlerinin durdurulacağını söyledi

Müstakil İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Gıda ve Tarım Sektör Kurulu Antalya Şubesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen "Tarladan Tabağa Hallerimiz" ana temalı Gıda ve Tarım Zirvesi'ne katılan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, bakanlık olarak Hal Kanunu olarak bilinen 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da düzenleme yapacaklarını belirtti. 2012 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de 27,8 ton sebze, 17 milyon ton meyve üretildiğini bilgisini veren Yücel, "Toplam 45,8 milyon tonluk sebze ve meyve üretimiyle ülkemiz dünyada sayılı ülkeler arasında yer almıştır. Ancak ürettiğimiz sebze ve meyvenin yüzde 25'i maalesef sofralarımıza ulaşamadan zayi olmaktadır. Sektörün ekonomi büyüklüğüne baktığınız zaman tabaklarımıza ulaşamadan zayi olan ürünün ekonomik büyüklüğü 20 milyar liradır" dedi.

1 OCAK 2014 UYARISI

Yücel sözlerini şu şekilde sürdürdü: "1 Ocak 2014'e kadar uzatılan bir takım hükümlülükler kanunun geçiş sürecinde daha iyi ve uyumlu uygulanmasına yöneliktir. Belediyelerimizin bu süre içinde sahip oldukları toptancı hallerde yönetmeliğin getirdiği düzenlemelere daha iyi uyum sağlamasına yönelik süre uzatımlarıdır. 1 Ocak 2014 tarihinde kanunun, yönetmeliğin öngördüğü düzenlemeleri dikkatle takip edeceğiz. Türkiye'de birçok toptancı hal kanuna uyum gerekliliklerini yerine getiriyor ama hal demeye bin şahit isteyen hallerimiz de var. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toptancı halleri için Yücel'den son uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN