Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmi Ruslar kurtardı

Turist sayısında yüzde 7'lik artış sevindirse de, artışın yüzde 83'lük bölümü Rusya pazarından kaynaklanıyor. Avrupa'da yaşanan düşüş ve Rusya'nın gelecek yılki durumu sektörü düşündürüyor

Giriş Tarihi: 3.11.2013
Antalya'ya gelen turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 7 arttı. Turist sayısında rekor kırılan 2011'e oranla da yüzde 4.8 artış yakalandı. Ocak-Ekim döneminde gelen turist sayısı 10 milyon 757 bine ulaştı. Artış oranları sevindirse de, artışın tamamen Rusya pazarına bağlı kalması düşündürüyor. Turist sayısında geçen yıla oranla artış sayısal olarak 683 bin olurken, bunun 568 binini Ruslar oluşturdu. Yani artışta Rus turistin payı yüzde 83'e ulaştı.

RUSYA KUŞKUSU

Rusya pazarında artış dışarıda bırakıldığında ise turist sayısı 2011'in altına geriliyor. Rusya pazarındaki artışın Rus turistlerin Mısır'da yaşanan siyasi kriz nedeniyle rotalarını Antalya'ya çevrilmesi nedeniyle oluşan ekstra bir talep olması ise turizmcileri gelecek yıl konusunda kuşkulandırıyor. İlk 9 aylık dönemde gelen Rus turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 21 artarak 3 milyon 302 bin oldu. En önemli iki pazardan biri olan Almanya'da ise turist sayısı yüzde 1 gerileyerek 2 milyon 534 bin oldu. At başı giden Rus ve Alman pazarındaki makas açıldı. Gelen her 100 turistin 30'unu Ruslar oluştururken, Almanların oranı ise yüzde 23'te kaldı.

AVRUPA'DA DÜŞÜŞ

Antalya turist sayısında rekora giderken Avrupa pazarında yaşanan düşüş de dikkat çekiyor. Almanya pazarında kayıp 38 bin olurken, turist sayılarında Fransa'da 26 bin, Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da yaklaşık 10'ar bin, Norveç'te 8 bin ve Hollanda'da ise 3 bin düşüş yaşandı. İngiltere, Belçika, İsviçre ve İsveç ise artış yaşanan Avrupa ülkeleri oldu.

DOĞU BLOĞU ÜLKELERİ YÜKSELİYOR
Rusya'nın dışındaki Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden Ukrayna'da 55 bin, Beyaz Rusya'da 45 bin ve Kazakistan'da 35 bin artış yaşandı. Bir diğer dikkat çekici artış ise İsrail'de yaşandı. Siyasi krizler nedeniyle taban yapan İsrail pazarında ise, "özür" sonrası olumlu gelişmeler yaşandı. Geçen yıl 25 bin olan Antalya'ya gelen İsrailli turist sayısı bu yıl 72 bine ulaştı. Buna karşın iki yıl önce 138 bin olan İranlı turist sayısı ise bu yıl 32 bine geriledi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmi Ruslar kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN