Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahveciler cezalarda esneklik talep ediyor

Giriş Tarihi: 5.11.2013

Türkiye Kahveciler Federasyonu Genel Başkanı Ağaoğlu, belediyelerden esneklik isterken, sigara cezasının iş yerine değil, kişiye kesilmesini önerdi

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı ve Antalya Kahveciler Odası Başkanı Murat Ağaoğlu, sigara yasağı kapsamında kahvehanelere kesilen cezaları yüksek bulduklarını, kişilere kesilen cezanın daha yüksek olması gerektiğini savundu.

İŞ KAYBI OLUYOR
Ağaoğlu, sigara yasağının sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada belli bir formata girdiğini söyledi. Yasağın Türkiye'de çok hızlı şekilde uygulamaya geçtiğini belirten Ağaoğlu, "İş kaybı yaşandı ama konu sağlık olunca her şeyin önünde geliyor" dedi.

HERKES ETKİLENDİ

Ağaoğlu, sigara yasağından sadece kendilerinin değil, berber, lokanta gibi iş yerlerinin de etkilendiğini ancak vatandaşların bu yerlere kısa süreliğine girip çıktığı için etkinin kendilerinden daha az olduğunu kaydetti. Türkiye'de yaklaşık 125 bin kahvehane ve kıraathane olduğunu bildiren Ağaoğlu, esnafın yasaklara karşı gelmediğini ancak iş yerine kesilen cezaların yüksek olduğunu savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sigarayı biz satmıyoruz, üretmiyoruz ama ceza bize geliyor. Elimizde sopayla kapıda bekleyip 'Arkadaş sigarayla kahveye girmeyin' mi diyelim. Örneğin, elinde sigarayla bir vatandaş kahveye girdi ya da kahveci çay ocağındayken vatandaşın biri sigara yaktı, kahveci de görmedi. O sırada denetim memuru geldi, tutanak yazdı. Bu durumda direkt esnafa fatura kesilmesini doğru bulmuyorum. Sigara içen kişiye 88 lira, iş yerine ise bin ile 5 bin lira arasında para cezası kesiliyor. İş yerlerine verilen cezanın, azaltılmasını istiyoruz."

ESNEK OLUNMALI

Kahvehane işletmecilerinin dükkanlarının önündeki açık alanları kullanmak istediğini dile getiren Ağaoğlu, bu konuda belediyelerin esnafa daha yumuşak yaptırımlarla davranması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahveciler cezalarda esneklik talep ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN