Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaleiçi için Antep stili

Kaleden başlayıp şehre yayılan dönüşümü anlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey: "Kaynak sorununu AB desteği ile aştık. Tuvalet için bile 180 bin euro destek aldık." Akaydın Kaleiçi'ndeki dönüşümde kamuoyu tepkisi nedeniyle geri adım attıklarını söylerken, Güzelbey'den "3 kişiyi küstürür ama 300 kişiyi kazanırsınız. Kararlı olmak lazım" yanıtını aldı

Giriş Tarihi: 5.11.2013
Toplumsal Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin (TEAMDER) düzenlediği 'Kaleiçi'nin Dünü, Bugünü' paneli Atatürk Kültür Merkezi Perge Salonu'nda gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan TEAMDER Başkanı ve Antalya eski Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, Kaleiçi'nde sorun yumağının giderek büyüdüğünü belirterek, "Vatandaşla konuşursanız, altyapının çözülmediği, tarihi yapıların giderek yok olduğunu, güvenlik sorunun çözülmediğini ve hanutçuluğun devam ettiği şikayetlerini alırsınız" dedi.

GERİ ADIM ATTIK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise Kaleiçi'nin önceki döneme göre daha iyi durumda olduğunu ve durumunun vahim olmadığını savundu. Kaleiçi'nin önemli sorunlarından birinin uygunsuz kullanım olduğunu anlatan Akaydın, bu konuda yapmaya çalıştıkları projelerin yarıda kaldığını söyledi. Akaydın, "Esnafa dokunduk yer yerinden oynadı. Esnaf eylem yaptı. Kimse bana sahip çıkmadı. Kamuoyunun oyuyla göreve geliyoruz. Çok baskı gelince geri adım attık" dedi. Akaydın, Kaleiçi'nde hanutçuluk ve mafyalaşma olduğunu ifade etti. Toplantıya katılan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Asım Güzelbey, kaynak sorunlarını ve esnaf tepkisini nasıl aştıklarını anlattı. Güzelbey, "Bize 'AB ancak nasihat verir' demişlerdi. AB'den tuvalet yapmak için bile 180 bin euro aldık" dedi. Hiç tavizleri olmadığını anlatan Güzelbey "Bu projeleri yaparken 3 kişiyi küstürür 300 kişiyi kazanırsınız. Bu işlerde kararlı olmak lazım. Hiç geri adım atmadık" dedi.

53 betonarme yapı yıkılmalı
Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, 400 eski tescilli yapının yer aldığı Kaleiçi'nde, 1970'li yıllarda yapılan 53 betonarme yapının bölgeyi çirkinleştirdiğini savundu. Evcilmen, öncelikle bu yapıların yıkılması gerektiğini belirterek, "Bunlar yıkılırsa Kaleiçi'nin görsel kirliliği ortadan kalkar" dedi.

YIKIMA DESTEK
Antalya Valisi Sebahattin Öztürk her şey dahil sisteminin Kaleiçi'ndeki insanları mutsuz ettiğini ifade etti. Öztürk, turizm amaçlı restorasyon yapılması taraftarı olmadığını, restorasyonların amacının bu kimliği gelecek kuşaklara ulaştırmak olması gerektiğini vurguladı. Öztürk, Evcilmen'in bahsettiği 53 yapıyla ilgili de "Bütçe belli. Hepsi bir anda olmaz. Ama en azından onar onar yıkmalıyız. Bu projeyi biz de Valilik olarak destekleriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaleiçi için Antep stili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN