120 bin hasta çok acil olarak organ bekliyor

Giriş Tarihi: 6.11.2013

Organ Nakli Derneği Başkanı Şahan, Organ Bağışı Haftası'nda 120 bin kişinin organ beklediğini açıkladı

Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Şahan, Organ Bağışı Haftası nedeniyle dernek binası önünde düzenlenen kermeste yaptığı açıklamada Türkiye'de 75 bini böbrek olmak üzere, 120 bin hastanın organ beklediğini açıkladı. Başkan Şahan, Türkiye'nin 4'üncü yüz nakilli hastası Turan Çolak'ın da etkinliğe katıldığı kermeste 120 bin kişinin hayata tutunabilmesi için ülkemizde donörden organ bağışının yüzde 18'den yüzde 50'ye çıkarmak zorunda olduklarını belirterek, "Bir yıl içinde biz organ bağışını arttıramaz isek 120 bin kişiden büyük bir bölümü ölecek" diyerek durumun ciddiyetine dikkat çekti.

HER YIL 5 BİN YENİ HASTA

Başkan Mehmet Şahan, Türkiye'ye şu an 75 bin börek bekleyen hasta olduğunu bilinçsizlik nedeniyle her yıl 5 bin yeni böbrek hastasının da eklendiğini söyledi. Bu sayının azalması için tek çarenin organ bağışı olduğunu da belirten Şahan, "Türkiye'de donörden organ bağışı oranı yüzde 18. Batı ülkelerinde ise bu oran yüzde 50'lerde. Biz 75 bin kronik böbrek hastasının azalması için bağışı en az yüzde 50'ye çıkarmalıyız. Canlıdan nakli ise sıfırlamalıyız" dedi. Mehmet Şahan, son yıllarda Türkiye'de organ naklinin kalite olarak Avrupa'yı yakalayıp geçtiğini de açıkladı.

AVRUPA'DAN BAŞARILIYIZ

Türkiye'de birçok Avrupa ülkesinden daha başarılı organ nakillerinin yapıldığını da belirten Şahan, "Bugün Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'ne Kanada'dan, İngiltere'den hasta gelip nakil oluyor. Birçok Ortadoğu ve Afrika ülkesinden zaten hastalar gelip burada nakil oluyorlar. Bu bizim nakildeki başarılarımızı gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
120 bin hasta çok acil olarak organ bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN