Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çarşının kaderi Antalyalılarda

Giriş Tarihi: 6.11.2013

Festival Çarşısı'nın 'eski günlere dönme' reçetesini turizmci Renkmen açıkladı: Yerli halk da gelmeli

Doğu Garajı'ndan 2007 yılında taşındıktan sonra eski günlerini arayan Festival Çarşısı'nda yenileme projesi tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi, mülkiyet sorunlarının çözüldüğünü belirterek, bölgede yeniden bir planlama yapılacağını ve yılbaşına doğru da ihalenin yapılacağını açıkladı. Ancak, taşındığından beri beklenen turist hareketinin sağlanamadığı Festival Çarşısı'nda yeni planlamanın sorunları nasıl çözeceği merak konusu.

TURİZMCİ GÖRÜŞÜ

Kış turizminin önemli aktörlerinden Deko Tur'un Genel Müdürü Nail Renkmen ise çözümün çarşının sadece turistlere değil, yerli halka da hizmet vermesinden geçtiğini savundu. Doğu Garajı'nda olduğu dönemde Festival Çarşısı'nın önemli bir turistik çekim merkezi olduğunu savunan Renkmen, merkezin taşınmasıyla cazibesini kaybettiğini savundu. Bu tip pazarların müşterisinin kültür turu için gelen turistler olduğunu vurgulayan Renkmen, şöyle konuştu:

GİTMEK İSTEMİYOR
"Onların amacı da yerli halkın nasıl yaşadığını gözlemlemek oluyor. Nerede yemek yediğini, nerede eğlendiğini görmek istiyor. Bunu yaşamak istiyor. Turisti daha önce Doğu Garajı'na götürüp 2 saat serbest zaman veriyorduk. Yerli halkın baharatını, sebzesini, balığını, kıyafetini buradan aldığını anlatırdık. Şimdi Festival Çarşısı şehir dışına taşındı. Sadece tekstil var ve sadece turiste yönelik satış yapılıyor. Bu nedenle turist artık oraya gitmek istemiyor." Turisti kent merkezine çekmek için, yerli halkın da alışveriş yaptığı kent merkezleri oluşturulması gerektiğini savunan Renkmen, "Turiste, 'Bu senin için kurulmuş bir yer' diye pazarlayamayız. Buraya sebze hali ve balık hali de kurulsun. Burası canlılık kazanır. Turist böylece 'Beni sadece turistik yerlere götürüyor, turiste yönelik fiyatlar uygulanıyor' diye düşünmeyecek. Turistin yerli halkın da buradan alışveriş yaptığını görmesi çok önemli. Böyle olursa pazar eski günlerine döner" dedi.

KAPALI ÇARŞI VE KALEİÇİ FARKI
İstanbul Kapalı Çarşı'nın bu nedenle dünyaca ünlü olduğunu anlatan Nail Renkmen, "Kaleiçi'ndeki sorun da tam olarak bu. Kış operasyonu yapan tüm acenteler, Kaleiçi'nde 2 saat serbest zaman veriyor. Rehber eşliğinde geziliyor. Ama halk Kaleiçi'ne inmiyor. Çünkü Kaleiçi'nde mağazalar sadece turiste yönelik bir durum aldı. Yerli halk da oradan alışveriş yapmadığı sürece, turist Kaleiçi'nde yoğun alışveriş yapmaz" diye konuştu.

BAŞKAN AKAYDIN ESNAFLA BULUŞTU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Festival Çarşısı esnafını ziyaret ederek, yeni projeyi anlattı. Akaydın, Aspendos Kültür ve Ticaret Merkezi adını alacak projeyi birkaç aya kadar ihaleye çıkaracaklarını ve inşaatı geciktirmeden tamamlamak istediklerini belirterek, "Size verdiğimiz bir söz vardı. Bu sözü gerçekleştirmek ve en doğru çözümü bulmak için çalıştık. Teknik sorunlar vardı. Bugün bunları büyük ölçüde çözmüş olarak karşınızdayız. Bazı mülkiyet sorunları yaşadık. Arazinin bir bölümü ASAT'ındı. ASAT özveri gösterdi ve araziyi belediyeye aldık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çarşının kaderi Antalyalılarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN