Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cevheri fark edemedik

Isparta'da konuşan ATSO Başkanı Çetin Budak, tarım ve hayvancılığın cevher olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, "Tarım ve hayvancılığın önemini anladık ama bu sektörden hakkıyla para kazanmayı beceremedik. Bir cevherin üzerinde oturuyoruz ama farkında değiliz" dedi.

BU TOPRAĞIN CEVHERİ

Budak, Isparta Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Tarım Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, bu yıl 9'uncusu düzenlenen Göller Bölgesi Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın Antalya, Burdur ve Isparta için çok önemli hale geldiğini söyledi. Antalya, Burdur ve Isparta'nın birlikte düşünülmesi gerektiğini belirten Budak, artık sınırların kalktığını, bir ilde üretilen bir ürününün diğer ile katkısının olduğunu kaydetti. Isparta'yı zenginleştirecek en önemli sektörün tarım olduğunu belirten Budak, bu toprağın cevheri, madeni ve petrolünün tarım olduğunu vurguladı.

EMEKLER KARŞILIKSIZ

Isparta'nın Türkiye elma üretiminin beşte birini, dünya gül yağı üretiminin ise yarısından fazlasını karşıladığına dikkati çeken Budak, bu ürünlerin çok daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Tarımın emek yoğun bir sektör olduğunu belirten Budak, Türkiye'de sarfedilen emeğin karşılığının alınamadığını, Konya büyüklüğündeki Hollanda'nın sadece tarım ve hayvancılık ürünü ihracatından 50 milyar dolar gelir elde ettiğini kaydetti.

12 MİLYAR DOLAR GELİR

Türkiye'nin tarımdan kazancının 12 milyar dolar olduğunu vurgulayan Budak, "Biz çok çalışıyoruz ama az kazanıyoruz. Burada bir yanlışlık var. Tarım ve hayvancılığın önemini anladık ama bu sektörden hakkıyla para kazanmayı beceremedik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cevheri fark edemedik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN