Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu okul başarılara abone

Öğrencisi de öğretmeni de sınav ve mülakatla alınan TED Antalya Koleji, Türkiye'deki 25 TED okulu arasında A kategorisinde olmayı başarmış 4 okuldan biri...

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Türkiye'deki 25 TED Koleji'nden A sınıfında olan 4'üncü okul TED Antalya Koleji'ne, her isteyen öğrenci ya da öğretmen giremiyor. Ana sınıfı bir ve ikinci sınıflara olgunluk testi, üst sınıflara yazılı sınav, artı mülakatla öğrenci alınıyor. Öğretmen kadrosu seçilirken ise 5 yılı doldurmamış öğretmenlere sınav ve mülakat, meslekte 5 yılı dolduranlara ise sıkı bir mülakat yapılıyor. Öğretmen mülakatlarını, genel merkezden gönderilen üst düzey eğitmenler yapıyor.

KÜLTÜRE DE BAKIYORLAR
Öğrenci seçiminde zeki ve derslerinde başarılı olma şartının yanında, belli bir seviyede kültür sahibi olmaları da göz önüne alınıyor. TED Antalya Koleji'ni sadece Antalya'dakiler değil, Türkiye'deki binlerce okuldan farklı kılan birçok özellik daha var. Sadece akademik alanda değil, sporda, sanatta, sosyal sorumlulukta ve sosyalleşmede kendine has başarılı uygulamaları var.

OKULU ATATÜRK KURDURDU

Kuruluşundan bu yana 85 yılı geride bırakan Türkiye Eğitim Derneği, Atatürk'ün Dolmabahçe'deki bir kutlamada İngilizce konuşup vals yapan Robert Koleji öğrencilerini izlemesi üzerine kurulmuş. Atatürk'ün talimatıyla, Anadolu'nun fakir ve zeki çocuklarını yetiştirip, ataşelik gibi yurt dışı görevlerinde bu çocuklara öncelik verilmesi hedeflenmiş. Şu ana kadar TED burslu 7 bin çocuk okutulmuş. Hedeflenen burslu öğrenci sayısı 10 bin.

YARDIMLAŞMAYI ÖĞRENİYORLAR
Bisiklet, uçurtma ve doğa yürüyüşü aktiviteleriyle sosyal fonlarına gelir sağlıyorlar. Bu paraları öğrencilerle birlikte yemek yiyip, gösteri izletip, hediyeler vermek üzere davet ettikleri huzurevi sakinleri için harcıyorlar. Bir de tekerlekli sandalye derneklerine bağış yapıyorlar. Ayrıca her yıl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün belirlediği bir kardeş okulun kitap, kırtasiye malzemesi, bilgisayar gibi donanımlarını temin etmek için harcıyorlar.

HERKES SPOR YAPIYOR
Okulun spor prensibi, her öğrencinin mutlaka bir spor dalını yapmasını sağlamak üzerine. İlkokulda golf, basketbol, yüzme, binicilik, atletizm, satranç, voleybol gibi branşların hepsini yapıyorlar. Ortaokul ve lise bölümünde, yetenekli ve istekli oldukları spor branşına yönlendiriliyorlar. Elit olanlar okul takımlarında ya da kulüplerde kendilerine yer buluyor.

MANEJ VE HAVUZ
Okulun 1800 metrekare büyüklüğünde maneji ve 4 atı var. Ayrıca 5 kulvarlı yarı olimpik kapalı yüzme havuzuna da sahipler. İlk kez bu okulda binicilik eğitimi almış Bade Akpınar ile Ece Altuniş adlı öğrenciler, Binicilik Yıldız Milli Takımı sporcusu olmakla beraber Türkiye çapında birçok dereceler almış.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bu okul başarılara abone
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN