Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Asırlık" ustanın meslek aşkı

Giriş Tarihi: 8.11.2013 14:25

'ın Yayladağı ilçesinde marangoz ustası Mahmut Usangaç, 101 yaşında olmasına rağmen mesleğini sürdürüyor.

Yayladağı ilçesinde 101 yaşındaki marangoz ustası Mahmut Usangaç, ilerlemiş yaşına rağmen mesleğini sürdürüyor.Ailesinin isteği üzerine 24 yaşında başladığı mesleğini severek yaptığını belirten Usangaç (101), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 77 yıldır aynı heyecanla işini sürdürdüğünü söyledi.

Mesleğe ilk başladığında işin inceliklerini öğrenmek için canla başla çalıştığını ve ilçede adından söz ettirdiğini vurgulayan Usangaç, işi sayesinde evinin geçimini sağladığını kaydetti.

Türkiye'nin birçok ilinde çalıştığını ve 25 yıl önce emekli olduğunu vurgulayan Usangaç, 101 yaşında olmasına rağmen hem boş durmamak hem de az da olsa ek gelir sağlamak için baston, tokmak gibi ürünleri yaptığını anlattı.

Sağlığı elverdiği sürece mesleğini sürdüreceğinin altını çizen Usangaç, "İlçede tanınan bir usta olduğum için herkes ilerlemiş yaşıma rağmen
halen benim kapımı çalıyor. Ben de yapabileceğim hafif işleri hem vakit geçirmek hem de ek gelir sağlamak adına kabul ediyorum. Allah boş duranı sevmez. Ben de çalışarak kendimi daha iyi hissediyorum. Bu yaşıma rağmen çalışma aşkımın gençlere örnek olmasını istiyorum" diye konuştu.

Usangaç, günde 4 saat çalışabildiğini ve ölene kadar da bu işi sürdüreceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Asırlık" ustanın meslek aşkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN