Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta'da organ bağışında düşüş

Giriş Tarihi: 9.11.2013

Isparta'da organ bağışına dikkat çekmek için yürüyüş düzenlendi. Devlet Hastanesi Yöneticisi Çelik, 2012'de 7 olan bağış sayısının azaldığını bildirdi

Organ Haftası dolayısıyla Isparta Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği bir yürüyüş etkinliği düzenledi. Etkinliğe Isparta Devlet Hastanesi Yöneticisi Opr. Dr. Mustafa Çelik, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mehmet Topal'ın yanı sıra çok sayıda sağlık görevlisi katıldı. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Aydın'ın katılmaması ise dikkatlerden kaçmadı.

AMAÇ DİKKAT ÇEKMEK

Yürüyüş öncesi bilgilendirmede bulunan Çelik, amaçlarının farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi. Ancak organ bağışıyla hayata tutunabilecek, organ bekleyen insanlara organ sağlayabilmek, bağışçı sayısını artırabilmek için uğraştıklarını ifade eden Çelik, "Bu konuda yaptığımız çalışmalar hafta boyunca devam edecek. Bunlardan biri de vatandaşlarımızla, pankartlarımızla, sessiz bir şekilde, kimseyi rahatsız etmeden yürüyüş gerçekleştirerek, bu kapsamdaki etkinliklere devam etmek istiyoruz. Ben şimdiden bağış yapacak vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Isparta'nın her konuda olduğu gibi bu konuda da öncülük edeceğine inanıyorum. Organ bağışçı sayısının artması, Ispartamızın sosyokültürel düzeyinin, konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesi olacaktır. Umarım hedeflediğimiz yere varırız" diye konuştu.

DİNİ AÇIDAN CAİZ
Öte yandan Isparta olarak 2012 yılında 7 organ bağışlandığını hatırlatan Çelik, "Ama 2013'te bu sayı biraz az gibi. Türkiye genelinde bir azalma oldu. Beyin ölümü çok saptanıyor ancak organ bağışlayan sayısı ülkemizde ne yazık ki çok az" dedi.

BAĞIŞ ORANI YÜZDE 25

Yurtdışında organ bağışı oranının yüzde 75 iken Türkiye'de yüzde 25 olduğunu belirten Çelik, "Amacımız halkımızı bilgilendirmek. İnsanların çekindiği noktalara temas etmeye çalışıyoruz. Dini açıdan bir sorun oluşturduğu görüşü var ancak Diyanet İşleri Başkanlığı konunun caiz olduğunu belirtiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta'da organ bağışında düşüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN