Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev spor yatırımları

Bakan Kılıç: 450 milyon liralık yatırımla Antalya'yı uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapan, olimpiyatlara sporcu hazırlayan, uluslararası kamp merkezi haline getirmek istiyoruz

Giriş Tarihi: 11.11.2013
Antalya'da 33 bin seyirci kapasiteli stadyumda incelemelerde bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "450 milyon liralık yatırımla Antalya'yı uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapan, olimpiyatlara sporcu hazırlayan, uluslararası kamp merkezi haline getirmek istiyoruz" dedi. Antalya'ya stadyumun yanı sıra 10 bin kişi kapasiteli spor salonu, 3 bin seyirci kapasiteli tam olimpik yüzme havuzu ve yarım olimpik yüzme havuzu, gençlik merkezi, Duacı izcilik kampı yapıldığını ve inşaatların devam ettiğini anlatan Kılıç, bin 450 ve bin yatak kapasiteli 2 öğrenci yurdu yapıldığını bildirdi.

KAMP MERKEZİ

Tüm bu yatırımların maliyetinin 350 milyon lira olduğunu açıklayan Kılıç, Antalya'ya olimpik ölçülerde buz pateni salonu, sporcu fabrikası olarak nitelendirilen çok amaçlı spor salonu ve cimnastik tesisi kazandıracaklarını da kaydetti. Yeni yapılacak bu yatırımların da bedelinin 50 milyon lira olduğunu dile getiren Kılıç, "450 milyon liralık spor yatırımı olacak. Antalya'daki otellerin yılın 6 ayında değil, bu tür sportif etkinliklerle 12 ayında da dolu olmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

SPOR DOLDURACAK

Antalya'da bugün esnafın, tüccarın en büyük sıkıntısının turizm sezonunun 6 ay ile sınırlı kalması olduğuna işaret eden Kılıç, turizm sezonunda çalışanların 6 ay çalışıp, 6 ay evde kaldıklarını belirtti. Bu insanların daha uzun süreli çalışabilmesi ve otellerin 12 ay boyunca dolu olabilmesi için sportif etkinliklere ağırlık verilmesi gerektiğine dikkati çeken Kılıç, bu doğrultuda Antalya'ya spor kenti kimliği kazandırmaya çalıştıklarını bildirdi. Bir ay sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 bin kişilik salonun temel atma törenine katılması için geleceğini belirten Kılıç, "Antalya'yı spor kenti olarak konumlandırırken, yabancı takımları bu alanlarda ağırlama şansımız olacak. Antalya olimpik sporcu yetiştirme merkezi 12 ilden birisi. Çevre illerin sporcuları da, Antalya tesislerinde çalışacak" dedi. Antalya'ya üniversiteli kent kimliğini kazandırmak için de inisiyatif aldıklarının ortada olduğunu söyleyen Kılıç, 1000 kişilik bir öğrenci yurdu daha yapacaklarını söyledi.

KILIÇ'TAN STAT MESAİ CEZALARINA ELEŞTİRİ
ANTALYA'YA 50 milyon TL'lik 3 yeni spor tesisi daha yapılacağını müjdelemek için gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 33 bin kişilik Antalya Stadı inşaatının 18.00'den sonra sürmesi nedeniyle ceza gönderen Büyükşehir Belediyesi'ne isim vermeden tepki gösterdi. İnşaatı gezerken belediye tarafından 2 tane ceza gönderildiğini öğrenen Bakan Kılıç, gelecek sezona yetiştirmeye çalıştıkları stat inşaatında anlayış görmekte zorlandıklarını söyledi. Bütçelerinin hazır olduğunu ve süreci hızlandırabileceklerini belirten Kılıç, tek sıkıntının 3 vardiyalı çalışılamaması olduğunu söyledi.

POLEMİK İÇİN GELMEDİM
İnşaata hangi kurumdan ve ne kadar ceza geldiği sorusunu yanıtlamayan Bakan Kılıç, "Ben Antalya'ya polemik için değil, hizmet için geliyorum" dedi. Antalya'da herhangi bir belediye başkanıyla polemiğe girmeyeceğini söyleyen Kılıç, "Açık açık konuşuyorum. Bu tesislerin bir an önce bitmesini istiyoruz, mesai konusunda yerel yönetimler bize yardımcı olsun. Kazanan Antalya olur" diye konuştu.

SÜREKLİ ENGEL

Antalyaspor'un başarılı olması için bu stadın getireceği kaynaklara ihtiyacı olduğunu belirten Kılıç, temel atıldığından bu yana istenilen hızda ilerlenemediğini söyledi. Çünkü mesai saatleri konusunda sürekli bir engelle karşılaştıklarını belirten Kılıç, "Bu sorunun hızla yerel makamlar tarafından kaldırılması lazım. Saat 18.00'den sonra çalışmayan şantiyenin, 1 yılda 33 bin kişilik stadyum bitirmesi mümkün değil. Meltem Mahallesine verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı daha temel atarken özür diledik. 6 ay olan turizmi spor turizmiyle 12 aya yaymak istiyoruz" dedi.

KIRMIZI HALIYI KALDIRTTI
Bakan Kılıç, stadyum inşaatına gelmeden önce konuşma yapacağı kürsünün çevresine konulan kırmızı halı, bir süre sonra kaldırıldı. İnşaat alanına gelen Bakan Kılıç, geç gelmesinin nedeninin "kırmızı halının kaldırılmasını beklemesi" olarak açıkladı. Kılıç, tören alanlarında kırmızı halının kaldırılması konusunda genelge hazırlandığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev spor yatırımları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN