Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahmetler köyünde HES nöbeti sürüyor

Giriş Tarihi: 12.11.2013

Manavgat'ta bulunan Ahmetler Kanyonu'nda yapılması planlanan HES projesini engellemek isteyen köylüler kurdukları çadırlarda nöbet tutuyor

Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunan Ahmetler Kanyonu'na yapılması planlanan hidroelektrik santrali (HES) projesini engellemek isteyen Ahmetler köyü sakinleri kurdukları çadırda günlerdir nöbet tutuyor. Kurulan çadırların yanından köylüler ile projenin inşaatında çalışacak firma işçileri arasında gerginlik yaşanması ihtimaline karşı jandarma birlikleri hazır bekliyor. Köy sakinlerinden Osman Koç yaptığı açıklamada, HES projesinin kendilerine haber verilmeden ve danışılmadan yapılmaya çalışıldığını, kendilerinin de HES projesine karşı çıktıklarını söyledi. Hukukun üstünlüğüne güvendiklerini vurgulayan Koç, demokratik haklarını aramaya devam edeceklerini belirterek, "Ahmetler Kanyonu'ndan giden suyun devamının olduğu bölgede 7 bin 600 dönüm arazide vatandaşlarımız bağcılık, zeytincilik ve sebze üretimi yapıyor. Kendi kendine yaşayan tipik bir orman köyüne hiç haber edilmeden, danışılmadan bu projeyi uygulamaya çalışıyorlar" dedi. Osman Koç, firma yetkilileri ile yaptıkları görüşmede, yetkililerin Ahmetler Kanyonu'ndan akan suyun elektrik üretmek için yetersiz olduğunu ifade ettiklerini belirterek, şunları söyledi: "Kendisi bana tüm projeyi değil de HES ile ilgili olan kısmını yapacağını, 6 ay çalışacaklarını 6 ayda çalışmayacaklarını söyledi. Biz de ona '6 ay için köylünün dağını, emeğini, bahçelerini nasıl yok edeceksin' dedik. Tüm köylüler çadır kurduk bekliyoruz."

HUKUKİ MÜCADELE
Köy sakinlerinden ve köy adına davanın avukatlığını yürüten Ramazan Ecevitoğlu da 2012 yılının Ağustos'ta başladıkları hukuki mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Konuyla ilgili Antalya 3. İdare Mahkemesi'ne dava açıldığını hatırlatan Ecevitoğlu, "Dava incelendiğinde süresinde açılmadığı gerekçesiyle inceleme yapılmadan reddedildi. Ret karanını Danıştay'a götürdük. Danıştay da temyiz incelemesi için bekliyor dosyamız" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın birkaç hafta önce yaptığı açıklamada HES santralleriyle ilgili düzenlemelere gidileceğini, çünkü bu konuda dikkatsizlik, kontrolsüzlük olduğunu söylediğini belirten Ecevitoğlu, "Hatadan dönmek bir erdemdir. Hatalarından döndükleri taktirde hiç kimse için cezalandırma istemeyeceğiz, hatta alkışlayacağız. Lütfen hiç gecikmeden gereğini yerine getirin ki sizi alkışlayalım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmetler köyünde HES nöbeti sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN