Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alanya'da 12 çeşit üretiliyor

Antalya'nın Alanya ilçesinde 12 çeşit üretimi yapılıyor.

Giriş Tarihi: 13.11.2013 17:25
Toslak, Yeniköy, Hacıkerimler Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin 'Ürün çeşitlendirme projesi' kapsamında Toslak köyünde üretilen ler numaralandırarak tüketiciye ulaşıtırılıyor.

Standart, salkım, kokteyl, cherry, plum, bahçe, rugantino, bambus, pembe, seyit, yıldız ve yumurta türlerindeki 12 domates kooperatife ait paketleme tesisinden günde 25-100 ton arasında paketlenerek market zincirlerine gönderiliyor. Kooperatif Başkanı Mustafa Özen, klasik pazarlama anlayışından uzak bir şekilde çalıştıklarını, bu çerçevede 50'ye yakın meyve ve sebze çeşidiyle pazarda farklı bir konuma geldiklerini söyledi. Özen, domates, salatalık ve kabak türlerini çeşitlendirerek, tüccarların aradığı tüm ürünleri tek bir noktadan tedarik edebilmesini sağladıklarını, deneme seralarında 12 çeşit domates üretildiğini ifade etti.

Özen, domadeslerin numaralandırılarak hangi tür domatesin daha fazla talep edildiğini tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Bölgede bin civarında çiftçinin sezon boyunca 30 bin ton domates ürettiğine dikkat çeken Özen, pazarda bir üründen birden fazla çeşidinin bulunmasını istediklerini kaydetti. Bir ürün tedarikçisi geldiğinde birçok ürünü ve çeşidini aynı noktada bulmasını istediklerini ifade eden Özen, "bu konuyla ilgili tohum firmasıyla deneme seralarımız var. Burada birçok çeşit var. Bunları numaralandırarak yetiştiriyoruz. Bunlardan hangisi daha çok talep diliyorsa, biz de bu ürünü kalite ve standartlar içerisinde üretimini gerçekleştiriyoruz. Koopetartif olarak bu ortamı üreticilerimize sağlamaya çalışıyoruz." dedi.

Kooperatifin Başkan Yardımcısı Mevlüt Öksüz de deneme yeni tür domatesin piyasada tutması için 5-6 yıl sürdüğünü kaydetti. Serasında 8 çeşit domates türü ürettiğini ifade eden Öksüz, bir sezonda 100 ton civarında domates ürettiğini belirtti.

Tarlasında 4 çeşit domates ürettiğini ifade eden çiftçi Hasan Selimoğlu'da daha önceleri hep standart domates yetiştirdiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanya'da 12 çeşit domates üretiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN