Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esaretin bedeli

Isparta Şarkikaraağaç'a bağlı Gedikli Köyü sınırları içerisinde yer alan Mada Adası'nda yaşayan 250 vatandaş, çok güç doğa şartları ile mücadele ediyor

Giriş Tarihi: 13.11.2013
Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesi sınırlarında yer alan Beyşehir Gölü üzerindeki Mada Adası sakinleri, günlük gereksinimlerini karadan 700 metre uzaklıkta bulunan adaya platform şeklindeki duba ile taşıyor. Beyşehir Gölü'nde bulunan irili ufaklı 32 adadan en büyüğü olan Mada Adası, üzerinde yerleşim bulunan tek ada olma özelliğini taşıyor. 700 metre uzaklıktaki kıyıda bulunan Gedikli köyünün bir mahallesi konumunda olan 822 hektarlık adadaki 36 hanede 250 kişi yaşıyor. En temel geçim kaynağı büyükbaş hayvancılık olan ada sakinleri, kısıtlı alanlarda tarımla uğraşıyor.

1930'DA YERLEŞTİLER
İlk yerleşimlerin 1930'lu yıllarda başladığı adada, normal şartlarda çok kolay gibi görünen, kısa zamanda yapılabilen gündelik işler, mahrumiyet koşulları nedeniyle pek de kolay gerçekleşmiyor. Adalıların istediği tek şey ise karaya bağlantı kuracak bir köprünün yapılması.

MAHRUMİYET COĞRAFYASI

Ada sakinlerinden 42 yaşındaki Hüseyin Karasu, kış mevsiminin gelmesi ile gölün buz tuttuğunu, oluşan sisin ise bazen 1 hafta boyunca kalkmadığını anlattı. Karasu, böyle zamanlarda sandal ve dubayı kullanamadıklarını, adada mahsur kalabildiklerini belirtti. Ada ile kara arasında yapılacak köprünün tüm sıkıntılarını gidereceğini aktaran Karasu, "Aş istemiyoruz, iş istemiyoruz, sadece köprü istiyoruz. Başka bir istediğimiz yok. Biz açık hava hapishanesinde yaşıyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esaretin bedeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN