'da yol kenarında vurulmuş bulundu

'a bağlı Altınyayla ilçesinde yol kenarında vurulmuş bulundu. Vaşaktan DNA analizi için karaciğer, dalak, kulak ve kas örnekleri alınarak TÜBİTAK MAM'a gönderildi.

Giriş Tarihi: 14.11.2013 16:35
Edinilen bilgiye göre, Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğü Dirmil İşletme Şefliğine bağlı orman muhafaza memurları bölgelerinde yaptıkları rutin koruma kontrol faaliyetleri esnasında, Altınyayla ilçesi sınırları ve şeflik sınırları içerisinde orman yolu kenarında bir adet ölüsü buldu.
Orman ve Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğüne getirilen vaşağın inceleme sonucu, ergin bir dişi olduğu, sağ ön ayağında kanama ve yaraların bulunduğu tespit edildi. MAKÜ Veteriner Fakültesi'nde otopsisi yapılan vaşağın, av tüfeği ile vurularak öldürüldüğü tespit edildi. Otopsinin ardından vaşaktan DNA analizi için karaciğer, dalak, kulak ve kas örnekleri alınarak TÜBİTAK MAM'a gönderildiği öğrenildi.

Olay sonrası Orman ve Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğü Dirmil İşletme Şefliğine bağlı orman muhafaza memurlarınca, bölgelerinde 09.11.2013 tarihinde yapılmakta olan koruma kontrol faaliyetleri esnasında, Altınyayla ilçesi sınırları ve şeflik sınırları içerisinde orman yolu kenarında bir adet vaşağın ölmüş olduğu tespit edilmiştir. Ölü vaşağın Bölge Müdürlüğümüz ekiplerince ilk incelemesinde ergin bir dişi olduğu, sağ ön ayağında kanamaların ve yaralanmanın olduğu tespit edilmiştir. 12.11.2013 tarihinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veterinerlik Fakültesi'ne götürülerek otopsisi yaptırılmış olup, av tüfeğiyle (saçmayla) vurulmuş olduğu belirlenmiştir. Hayvanın DNA analizi için karaciğer, dalak, kulak ve kas örnekleri alınarak TÜBİTAK MAM'a gönderilmiştir. Vaşak, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca koruma altına alınan yaban hayvanları listesinde yer alır ve avlanılması halinde avlayan kişiden 6 bin TL tazminat talep edilerek idari para cezası işlemi uygulanır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur'da yol kenarında vurulmuş vaşak bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN