Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Danıştay'dan, Kındılçeşme'ye iptal kararı

Giriş Tarihi: 14.11.2013
Antalya Barosu Başkanlığı ile 10 kampçının Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kındılçeşme'nin özel bir firmaya 29 yıllığına kiralanmasına olanak sağlayan planlarının iptaline yönelik itirazı, iki bakanlığın aleyhine sonuçlandı.

KARAR TEBLİĞ EDİLDİ

Danıştay 6. Dairesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 5 Ocak 2009'da onaylanan Antalya Beydağları Uzun Devreli Geliştirme Planı Revizyonu ile bu plana bağlı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptaline karar verdi. Karar, taraflara tebliğ edildi.

ALAN HALKA AÇILACAK

Davacı avukatlarından Tuncay Koç, Danıştay 6. Dairesi'nin, Kındılçeşme'de doğal yaşamın tümüyle ortadan kaldırıldığına ve doğal sürecin yok edildiğine hükmettiğini vurguladı. Alanın yaklaşık 4 yıldır halka kapalı olduğunu belirten Koç, "Bundan sonra yapılması gereken, Milli Parklar'ın alanı şirketten alarak tekrar halka açmasıdır" dedi.

DOĞA TAHRİP EDİLDİ
Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Osman Aydın da kararın, doğanın tahrip edildiğinin belgelenmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Aydın, mahkeme sürecinin uzaması nedeniyle Kındılçeşme'de oluşan tahribatının çok büyük boyutlara ulaştığını da belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Danıştay'dan, Kındılçeşme'ye iptal kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN