Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Huzurevi çıkmazı çözüldü

Bakanlık, Fethi Bayçın Huzurevi'nin yenilenmesi işini Büyükşehir Yasası nedeniyle yapamayan Özel İdare'den alarak, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne devrediyor

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Depreme dayanıksız raporu verilince apar topar boşaltılan Fethi Bayçın Huzurevi'nin yenilenmesinde bürokrasi düğümü sonunda çözülüyor. Huzurevi projesini ve inşaatı ihalesini yapma görevi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından İl Özel İdaresi'ne verilip bütçe ve yetki çıkartılmıştı. Ancak Büyükşehir Yasası gereğince Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimle Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek olan İl Özel İdaresi'nin, bitiremeyeceği işleri yapmama kararı almasıyla huzurevini yenileme görevi ortada kalmıştı.

BİNANIN YIKIMI GERÇEKLEŞTİ

Yaşanan bu bürokrasi çıkmazı nedeniyle harabe halinde bekleyen huzurevi binasının yenilenmesi için, ilk adımlar atılmaya başladı. Milli Emlak binayı yıktı, molozlarını kaldırdı ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne teslim etti. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün de huzurevini yapması işini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne devredeceğini açıklayan Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak, önce proje ihalesi, ardından da inşaatın ihalesinin yapılarak Antalya'ya modern bir huzurevi kazandırılacağını söyledi.

MİMARLARIN PROJESİ HAZIR

Fethi Bayçın Huzurevi'nde yaşayan 144 yaşlının yarısı, Türkiye'nin çeşitli huzurevlerine nakledilmişti. Kalanlar da Hurma Mahallesi'nde aylık kirası 15 bin TL olan apart otele yerleştirilmişti. Durumu bilen birçok mimar, yeni huzurevinin proje ihalesine katılmak için birkaç projeyi hazırda tutuyor. Ödeneğin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne aktarılmasının ardından, inşaatın ihalesi yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huzurevi çıkmazı çözüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN