Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ormanda geri dönüşüm startı

Antalya'nın Kumluca ilçesinde bu yıl yaşanan orman yangınlarından sonra geriye kalan ağaçlardan ekonomiye, yaklaşık 4,5 milyon lira gelir sağlanacağı bildirildi

Giriş Tarihi: 17.11.2013
Antalya'nın Kumluca ilçesinde Eylül ayında çıkan ve 400 hektar ormanın yandığı alanda bulunan ağaçların ekonomiye kazandırılması için çalışılıyor. Kumluca Orman İşletme Müdürü Fuat Nur, 5 Eylül 2013'te Ortaköy ve Karacaören köyleri arasında çıkan orman yangınından etkilenen bölgedeki ağaçların kesimine başlandığını söyledi. Yangından etkilenen ağaçların ekonomik verimliliğini kaybetmemeleri için çalışıldığını ifade eden Nur, zaman kaybedilmesi durumunda yanan ağaçların kabukları arasına yerleşen böceklerinin ağaçların ekonomik verimliliğine zarar vereceğini belirtti.

60 BİN METREKÜP SATIŞ

Bölgede yaklaşık 27 bin metreküpü dikili olmak üzere 60 bin metreküp ağaç satışı gerçekleştirdiklerini anlatan Nur, tüm çalışmaların kasım ayı sonuna kadar tamamlanarak yanan bölgenin aralık ayından itibaren çimlenmeye alınacağını kaydetti. Nur, "Bu alanda meydana gelen yangın o gün itibarıyla büyük bir yangındı ve üstün gayretlerimizle söndürme çalışmalarını yürütmüştük.. Şu anda bu alanda 27 bin metreküpü dikili olmak üzere toplam 60 bin metreküp bir orman satışını gerçekleştirdik. Hedefimiz en kısa sürede buradaki çalışmaları tamamlamak ve Aralık ayında bölgenin yeninden orman olması için çimlenmeye bırakmak olacak" dedi.

4,5 MİLYON LİRA GELİR HEDEFLENDİ
Nur, bu yıl orman yangınlarından sonra geriye kalan ağaçlardan ekonomiye yaklaşık 4,5 milyon lira gelir sağlanacağını bildirdi. Fuat Nur, 2008- 2012 yılları arasında ilçede yaşanan 41 orman yangınında 590 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü ve alanlarda kalan ağaçlardan yaklaşık 2 milyon 225 bin lira gelir elde edildiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ormanda geri dönüşüm startı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN