Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşam şifresi çözümleniyor

Giriş Tarihi: 17.11.2013

Antalya'da kurulan Türkiye'nin ilk Özel Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi törenle hizmete açıldı

Prof. Dr. Duran Canatan ve Prof. Dr. İbrahim Keser, 14 aylık bir çalışmanın ardından Türkiye'nin ilk kan hastalıkları temelli ve kanser ağırlıklı moleküller genetik laboratuarını hizmete açtı. İlk etapta 500 kan örneğinin incelendiği merkezde eğitim ve bilgilendirme de yapılmaya başlandı. Merkezle artık kan örnekleri moleküller genetik testi için yurt dışına gönderilmeyecek tersine yurt dışından birçok ülkeden Antalya'ya test için kan örneği gelecek.

DNA DİZİ ANALİZİ

Arapsuyu Mahallesi'ndeki merkezin açılışına Vali Yardımcısı Mehmet Kurtoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışta konuşan Prof. Dr. Duran Canatan, merkezlerinde moleküler genetik alanında DNA dizi analiz laboratuarı ile genetik hastalıkların klinik tanısı, moleküler genetik yöntemlerle tanı ve genetik danışma hizmetlerinin verileceğini belirtti.

TÜRKİYE'DE İLK

Türkiye'de ilk defa özel olarak böyle bir hizmet verileceğini kaydeden Prof. Dr. Canatan,"Ülkemizde 30'a yakın merkez olmasına rağmen biz tamamen DNA ağırlıklı çalışacağız. DNA şifreleriyle insanların hastalıklarını saptayacağız. Ağırlık olarak klinik ve moleküler genetiği birlikte yürüteceğiz. Çünkü biz klinikte insanların hastalıklarını çok iyi saptarsak, moleküler tarafı da çözüldüğünde tanı koymak kolay olacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşam şifresi çözümleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN