Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye işçisinin sabrı kalmadı

Büyükşehir Belediyesi'nde maaş alamayan güvenlik personeli ayaklandı. Eyleme temizlik ile park bahçeler işçileri de destek verdi. Taşeron işçiler belediyenin girişine oturarak girişi kapattı

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Yaklaşık 80 gündür maaş alamayan Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı özel güvenlik görevlileri, eyleme geçerek belediye hizmet binasının girişini kapattı. Bina önündeki merdivenlere oturarak eylem yapan taşeron işçiler, maaşlarını almadan hiç bir yere gitmeyeceklerini açıkladı. Yaklaşık 150 kişiden oluşan özel güvenlik görevlilerine Temizlik ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde çalışan işçiler de destek verdi. Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde bulunan merdivenlere oturarak binaya girişleri engelleyen taşeron işçiler, "Biz açken bürokratlar lüks restoranlarda sefa sürüyor" diyerek maaşlarını istedi.

UTANIYORUM
İşçiler adına bir açıklama yapan Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Antalya 1'inci Bölge Temsilcisi Hüseyin Çalkaya, "Üzülerek ve utanarak belirtmek isterim ki bugün burada her platformda demokratik haklardan, sosyal özgürlüklerden, işçi hak ve hukukundan bahseden sosyal demokrat bir partinin kazandığı belediyenin ve o belediye binasının önünde sizlere bu açıklamayı yapıyoruz" dedi. İşçilerin maaşlarını alamadıkları için aile düzenlerinin bozulduğunu ve haciz tehdidi ile karşı karşıya kaldıklarını aktaran Çalkaya, belediye bürokratlarına seslenerek, şunları söyledi: "Sizler mesai saatleri içindeki öğle tatilinde istediğiniz lokantalarda istediğiniz yemeği yerken, işçi kardeşlerimiz bugün mesailerine karnımı nasıl ve nerede duyururum endişesi ile başlamaktadır."

ÖZEL İLİŞKİLER İDDİASI
Görmedim, duymadım, haberim yok oyununu oynayan belediye bürokratlarına seslendiğini söyleyen Çalkaya, Park ve Bahçeler Müdürü Çiğdem Hacıoğlu'nun haklarını arayan işçilere "Hepinizi yollar, yerinize yarın yeni işçiler getiririm" dediğini iddia etti. Çalkaya, işçilerin hesabına yatırılan paraların bir sonraki gün bloke edilerek başka bir hesaba aktarıldığını belirterek, "Bürokratlar ile özel şirket yetkilileri arasında bizim çözemediğimiz, kimsenin bilmediği çok özel ilişkiler olduğuna inanmaktayız. Çünkü bize maaşınız yattı denildiği halde sözde hesabımıza yatırılan paralar şirket tarafından bloke edilerek kendi hesaplarına aktarılmış" diye konuştu.

GİRİŞİ KAPATTILAR
Belediye önünde oturma eylemi yapan işçiler daha sonra binanın girişinde bulunan merdivenlere yöneldi. Merdivenlere oturarak binaya girişleri engelleyen taşeron işçiler, belediyeden bir yetkili açıklama yapmazsa hiç bir yere gitmeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine işçilerin yanına gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cemal Öcal, paranın bugün ödeneceği sözünü verince eylem sonlandırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye işçisinin sabrı kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN