Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Aşure kazanı kaynıyor

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Malum, Muharrem ayındayız, hemen hemen her evde aşure kazanları kaynadı veya kaynamakta, eşe dosta ikram edilmekte… Herkes aşure dağıtır da bizim belediye başkanları hiç geri kalır mı? Uzak ilçeleri bilemem ama, Antalya'da Büyükşehir ve ilçe belediyeleri başkanları da, bu vazifeyi her Muharrem ayında yerine getirir. Hele hele yerel seçimlere ramak kaldığı şu günlerde kesinlikle ıskalamazlar!
Gelin, bu hafta sonu bizim başkanların nasıl aşure dağıttığını, vatandaşa aşureyi verirken neler düşündüklerini, şaka yollu ifade edelim, haftanın yorgunluğunu biraz olsa da üstümüzden atalım… Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım; Gel Aksulu gel, en baba aşureyi ben yaparım. Bu konuda büyük tecrübem vardır.
Aşureyi tam harmanlarım. Bugüne kadar gitmediğim parti kalmadı, bu yüzdendir ki, Ak Parti, CHP, MHP nasıl aşure yapar, en iyi ben bilirim. Bu sebeple üç partinin de nasıl hazırladığını gördüm. Aşurem üç partinin karışımıdır, bundan lezzetlisini bulamazsanız.
Ne, yeni bir parti mi kuruluyor? Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun; Benim Döşemaltı'da nasıl aşure dağıttığımı herkes bilir. Öyle vatandaşa sokakta dağıtmam. Akşamları mesai biter bitmez doğru eve… Hanımın hazırladığı aşure tepsilerini alır, ev eve gider, kapı kapı dolaşır onların ayağına götürürüm. Oturur onlarla yerim. Zaten belli olmuyor mu? Biraz kilo yapar ama, Döşemealtı halkına feda olsun, bu Nurettin Tursun… Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek; Benim aşurem tecrübe kokar. Tam 14 yıldır bu aşureyi kendi ellerim ile yaptım. Konyaaltı aşuresi meşhurdur.
Vatandaş 14 yıldır aynı lezzeti tadıyor.
Gerçi bu kadar yeter deyip yeni aşureciler meydana çıksa da, kolay kolay pabuç bırakmam, kazanın başından ayrılmam.
Bakarsınız önümüzdeki yıl kazan büyür, bende büyük yerlerde yaparım. O zaman küçük kazanı en iyi karıştıran yapsın derim. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü; Değerli Kepezli kardeşim gördüğünüz gibi bölgemizde aşure dağıtımına başlamış bulunuyoruz. İnanıyorum ki, bu seneki aşuremiz ile Kepez'de yeni bir başlangıç daha olacaktır. Şunu da söyleyebilirim, seneye birkaç aşure evi açmayı planlıyoruz.
Bu arada sabah erkenden kalkıp Kepez'i gezdiğimi, evleri, muhtarları, kıraathaneleri ziyaret ettiğimi hepiniz biliyorsunuz.
Kahvaltılara da katılıyorum, aşure ikram ederseniz de sabah bile olsa geri çevirmem. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen; Biz bu aşurenin kitabını yazdık. 14 senedir yapıp yapıp dağıtıyoruz, daha bir kişi bile şuyu, buyu eksik demedi. Ayrıca ben aşurenin sokakta vatandaşa dağıtılması taraftarıyım. Hatta yaptığım her parkın uygun bir yerine aşure standı açmayı düşünüyorum. Kısmetse önümüzdeki yıllarda Karaalioğlu Parkında dağıtmayı planlıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın; Benim nasıl aşure yaptığım değil, işleri nasıl aşureye çevirdiğimi halkım iyi bilir. Her şeyi birbirine karıştırır ılık ateşte beklemeye bırakır, bakalım kim kaynatacak diye beklerim. Hele bir kazanın yanı yaklaşsınlar beni o zaman görün. Bir kalkmışlar bana aşure yapmasın bile bilmez diyorlar. Öyle bir aşure yaparım ki, tadından yenmez!


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Aşure kazanı kaynıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN