Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca işçiye umut vermedi

Giriş Tarihi: 22.11.2013

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan taşeron işçilerin maaşla ilgili krizin ardından Başkan Akaydın topu firmalara atıp işçilere gelecek umudu vermedi

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde 80 gündür maaşlarını alamadıklarını gerekçe göstererek önceki gün belediye binası merdivenlerinde oturma eylemi yapan güvenlikçilere aynı gün akşam bir televizyon kanalına konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın gelecekle ilgili umut vermedi.

ÇÖZÜM YOLU YOK
Kamu kurumlarındaki taşeronluk sistemini eleştiren Başkan Akaydın, "Hizmet alımı yapıyorsunuz. Firmalar ihaleyi alınca işçiyi düşünmüyor. Bu işçiler genellikle asgari ücret vaat edilen bir kesim. Belediyeler borçlarını zaman içinde öderler. Gününde ödeyemezler. Sen belediyeden alacağını alamasan bile 3 ay içinde işçiyi maaşsız bırakmayacaksın diye ellerinden yasal olarak taahhüt alıyoruz. Bırakırsa 20 bin lira gibi bir cezası var. Firma işçinin parasını vermiyor, cezayı ödeyip 'belediye bize vermiyor' diyor. Bizim geçmişten gelen borcumuz var. Bugün de var. Bunun çözümü iktidardadır. Başka çözüm yolu yok" dedi.

BORCU ÖDEYEMEZSİNİZ

Geciken maaşlarla ilgili bir savunması olduğunu anlatan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, "Adamlar nasıl olsa bu paralarını alacaklar. Alacakları kalmaz. Belediyeler batmaz. Ama bazen bu gecikmeler bütün belediyelerde oluyor. Ben meclisten yetki alırken hep işçi borçlarını ödemek için alıyorum. Şu anda aylık 10 milyon lira taşeron firma işçi borcu oluşuyor. 'Ben başkan olursam bu işçilerin borcunu ödeyeceğim' derseniz romantik olur ödeyemezsiniz. Bu bir sistem sorunudur" diye konuştu.

ADAYLIK AÇIKLAMASI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, yeniden başkanlığa aday adayı olduğunu da ifade ederek şunları söyledi: "2 Eylül itibarı ile aday adaylığı süreci başladı ben de başvurumu yaptım. Onun ötesinde ben belediye başkanlığı yapacağım. Hizmet üreteceğim partime böyle destek olacağım. Bunun ötesi genel merkezin işi, parti kurullarının işi. Partinin yetkili kurullarını özgür bırakmak lazım. Bunlardan olabildiğince uzak kalıyorum. Benim akademik bir kişiliğim var bana bu yakışır diye düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca işçiye umut vermedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN