Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk ihracat TIR'ını Bakan yolcu etti

Antalya'nın Kumluca'da düzenlenen Domatexpo isimli fuara katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bu sezon ilçeden yurtdışına gönderilen ilk ihracat TIR'ını da yolcu etti

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Antalya'nın Kumluca ilçesinde düzenlenen Domatexpo 2. Domates Yetiştiriciliği ve Teknolojileri Fuarı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın katılımıyla açıldı. Açılışa Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda üretici katıldı. Bakan Yazıcı, fuar açılışı öncesi sezonun ilk ihracat TIR'ını son paleti yerleştirip mühürleyerek, uğurladı.

10 MARKADAN BİRİ OLUR

Fuarda konuşan Bakan Yazıcı, ihtisas fuarlarının önemli olduğunun altını çizerek, Kumluca domatesinin markalaşma konusunda hızlı bir yol katettiğini söyledi. 2023 hedefleri olduğunu vurgulayan Bakan Yazıcı, "Türkiye'nin 2023'te dünya ölçeğinde en az 10 markaya ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Kumluca domatesi, 10 markadan biri olabilir. Onu 15'e, 20'ye de taşıyabiliriz. Dünyayı küresel olarak niteliyoruz. Mesafeler uzak olsa da, her tarafı izleme, gözetleme ve bilgilere erişim imkanına sahibiz. Ticarette böyle bir ortamda en iyi ürün nerede nasıl üretiliyor, fiyatı, kalitesi ne, nasıl pazarlanıyor? Bunları takip edilmek suretiyle ticaret gelişiyor. Bu ortamda en iyiyi, en güzeli, en yararlı üretim, onun hedef kitlesi tüketiciye ulaştırma yarışı içindeyiz" diye konuştu.

TEKNOLOJİ BULUŞMASI
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel ise Türkiye'de bir ilk olan fuarın geçen yıl başarıyla gerçekleştirildiğini hatırlatarak, üreticiyi destekleme adına bugün kredi faizlerinin düştüğünü belirtti. Teknoloji ile tarımın buluşması gerektiğini ifade eden Türel, fuarı sektörün meselelerinin de ele alındığı organizasyon olarak değerlendirdiğini kaydetti.

SERACILIĞIN BAŞKENTİ

Kumluca'nın Türkiye'de yaş sebze meyvede kaptan, seracılığın başkenti olarak ün yapan ve öncü bir üretim merkezi olduğunu kaydeden Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ise yeni yatırımlar ve modernizasyon çalışmaları ile gelecekte de örtüaltı yetiştiriciliğinin merkezi olmaya devam edeceğini vurguladı. Konuşmaların ardından fuarın açılışını gerçekleştiren Bakan Yazıcı ve protokol üyeleri fuardaki stantları ziyaret etti. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse'ye Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya tarafından plaket takdim edildi. Bakan Yazıcı, 30 ihracatçıya da plaketlerini takdim etti. Bakan Yazıcı, daha sonra stantları gezerek, biber tatlısı, domates tatlısı ve domatesin tadına baktı. Yazıcı, biber tatlısını çok beğendiğini söyledi. Bu yılki teması 'Domates ve İhracat' olan fuara 65 domates üreticisi firma katılıyor. 9 ülkenin ticaret ataşesi de iki gün misafir edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk ihracat TIR'ını Bakan yolcu etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN