Kalbi ikinci defa açılıp 'tümör'den kurtarıldı

Giriş Tarihi: 24.11.2013

Antalyalı hasta Ali Mazmi Acar, Medikal Park Kalp Hastanesi'nde yapılan açık kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu ve ayağa kalktı

Antalya'da yaşayan 65 yaşındaki Ali Nazmi Acar, nefes darlığı ve yorgunluk şikayeti ile hastaneye başvurdu. Yapılan kontroller sonucunda kalbin sağ kulakçığı içinde Mixoma adı verilen (kalbin iyi huylu timörü) teşhisi koyuldu. Prof. Dr. Hüseyin Okutan tarafından muayene edilen Acar'a anjiyografi ile kontrolden geçirildikten sonra açık kalp ameliyatına alındı. Ali Nazmi Acar, geçirdiği operasyon sonrasında bir hafta içinde ayağa kalkarak çok sevdiği bahçe işleriyle uğraşmak üzere evine döndü.

NADİR GÖRÜLEN BİR TÜMÖR

Yapılan operasyon hakkında bilgi veren Prof. Dr. Hüseyin Okutan, Miksoma'nın nadir görülen bir tümör olduğunu belirterek, "Bu bölgedeki bir kitle mevcut şikayetlere (nefes darlığı, çabuk yorulma) sebep olabilmenin yanısıra bu tümörden kopabilecek parçalar akciğer embolisine yol açarak hayatı tehdit edebilir. Sol kulakçık içindeki tümörlerden kopan parçalar ise beyine giderek felçlere neden olabilmektedir" dedi.

2 YIL ÖNCE AYNI AMELİYAT

Adı geçen hastanın 2 yıl önce yine aynı nedenden dolayı ameliyat olduğu öğrendiklerini belirten Prof. Dr. Okutan, "Bu durum hastanın göğüs kafesinin ikinci kez açılacak olması anlamına gelir ve dokuların yapışık olmasından dolayı kalp yaralanması (yırtılması) riskine karşı çok dikkatli olmayı gerektirmektedir. Hastamız yaşı gereği gerekli kontroller yapıldıktan sonra ameliyata alındı. 2 gün yoğun bakımda 4 gün de serviste kaldıktan sonra taburcu edildi" diye konuştu.

BÖLÜME TEŞEKÜR
Ali Nazmi Acar ise operasyon sonrası sağlıklı ve daha rahat olduğunu söylerek başta Prof. Dr. Hüseyin Okutan olmak üzere Medical Park Kalp Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'ne teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbi ikinci defa açılıp 'tümör'den kurtarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN