Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaleiçi'nde ev satan pişman

Kaleiçi'nde bulunan evlerini yok pahasına satan mirasçılar, bölgenin değerinin artması ile pişman oldu. Herkes para biriktirip sattığı evini geri almaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 24.11.2013
Antalya'nın en önemli kültür varlıkları arasında gösterilen Kaleiçi evlerinin büyük bölümü satıldı. Satışa çıkarılan evlere yabancılar büyük ilgi gösterirken, yerli halk apartmana merak sardı. Evlerini satan Kaleiçi sakinleri satıştan elde ettikleri gelir ile yeni ve lüks apartman dairelerine taşındı. Yabancılar ve tarih meraklılarının aldıkları evleri restore edip, Kaleiçi'ne yeni bir çehre kazandırması yerli halkta büyük bir pişmanlık yarattı. Büyüklerinden kalan evlerini satan mirasçılar, elden çıkardıkları evlerini geri alabilmek için para biriktirmeye başladı. Önemli sayıda evin satışta olduğu Kaleiçi'nden ev almak için metrekare başına en az bin euro gerekiyor.

MİRASÇILAR SATTI

Yabancıların Kaleiçi'nde mülk sahibi olmak istemelerinde rant faktörünün yatmadığını, Türk kültürüne duydukları merak nedeniyle bölgede ev sahibi olduklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Hakan Tazecan, alım satımlar nedeniyle Kaleiçi'nin rantının ister istemez arttığına dikkat çekti. Antalyalıların Kaleiçi'ndeki mülklerine sahip çıkmadıklarını belirten Tazecan, "Yakın dönemde ben de 10 kadar binayı yabancılara sattım. Antalyalılar nedense Kaleiçi'ndeki mülklerine sahip çıkmak istemediler. İki olay yaşandı burada. Bir tanesi binaların harabe olması ve restorasyonun çok masraflı olması. Restorasyon normal bir binanın yapımından 4 kat daha maliyetli. İkincisi bu binaların birçoğu Antalya'ya ilk gelenler tarafından gelecek kuşaklara miras olarak bırakıldı. Yaşlılar öldükleri zaman yapılar çok hisseli bir hal alıyor. Bu binaları restore edebilmek için hisselerin tamamının bir kişiye ait olması gerekiyor. Aile bireylerinden hiç kimse bu binanın tüm hissesini alacak maddi imkana sahip olmadıkları için binayı bir başkasına satma kararı alıyorlar" dedi.

BÜROKRATİK ENGEL

Maddi imkansızlıkların yanı sıra ev sahiplerinin restorasyon işlemleri sırasında karşılaştıkları bürokratik engeller nedeniyle de evlerini satmaya karar verdiklerini belirten Tazecan, evlerini satanların yaşadığı pişmanlığı şu şekilde anlattı: "Antika işinde şöyle bir söz vardır 'Dedeler toplar, oğullar satar, torunlar geri alır.' Eski Antalyalılar da bunun farkına vardılar ve şimdiler de dönmeye gayret ediyorlar. Zamanın da çok ucuz paraya evlerini satan kişilerin torunları şimdi evlerini geri almaya çalışıyor. Kaleiçi'ndeki birçok yerin satılık olmasında bürokratik engellerde önemli bir yer tutuyor. Evleri restore etmek isteyenler bürokratik engellere takıldıkları için satmak istiyorlar.

RANT ARTTI

Kaleiçi'ndeki rantın dünya standartlarına geldiğini ve metrekare fiyatlarının bin euroya ulaştığını aktaran Tazecan, eğer eve tadilat yapılacaksa bu rakamın 2 bin euroya kadar çıktığını söyledi. Kaleiçi'ndeki evlerin genellikle yaşı ilerlemiş yabancılar tarafından alındığını vurgulayan Tazecan, "Genelde yaşlı yabancılar satın alıyor. Antalya'ya tatile geldiklerinde buradaki dokudan etkileniyorlar ve bir ev satın almak istiyorlar. Kaleiçi'nde enteresan bir doku oluştu. Burada dünyanın hemen her ülkesinden insan ev satın aldı. Kaleiçi'nde yaklaşık 450'ye yakın ev var. Yabancıların sahip olduğu ev sayısı da 50 civarındadır. Ayrıca Koç ailesinin ve Mehmet Yazar'ın da evleri var" dedi.

ANLAŞMAZLIK KAYBETTİRDİ
Kaleiçi'ndeki evlerini satan kişilerin ve yerli halkın son dönemde buradan ev satın almak için girişimlerde bulunduğunu belirten Barbaros Mahallesi Muhtarı Mehmet Gözübüyük de mirasçıların anlaşmazlıklarına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Buradaki evlerin birçoğu mirasçılara pay edildi. Mirasçılar kendi aralarında anlaşamayınca evi satılığa çıkarıyorlar. Satışlardaki başlıca neden çoklu hisse olması ve hissedarlardan herhangi birinin bu mülkün tamamını alacak maddi gücünün olmaması. İlk başlarda alıcılar genellikle yabancılardı. Son 1-2 yıldır yerliler alım başladı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaleiçi'nde ev satan pişman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN