Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akaydın'a anket şoku

CHP'nin periyodik olarak yaptırdığı kamuoyu yoklamalarında Akaydın'ın ilk üçe girememesi parti içindeki kavgayı kızıştırdı

Giriş Tarihi: 25.11.2013
CHP'nin Antalya'da uzun süredir seçime yönelik yaptırdığı kamuoyu yoklamalarında alınan sonuçlar parti içindeki kavgayı kızıştırdı. Basından gizli tutulan ve sadece parti kurmaylarının bildiği anket sonuçlarında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın diğer aday adaylarının gerisinde çıkması da hem adaylık yarışını hem de kulisleri hareketlendirdi.

AK PARTİ'NİN YÖNTEMİ

CHP kurmayları, Ak Parti'nin her seçim öncesi uygulayıp başarılı olduğu 'kamuoyu yoklaması' yöntemini benimsedi. Antalya'da sık sık yaptırılan sokak anketlerinde 'Büyükşehir'de kimi başkan olarak görmek istersiniz' sorusuna CHP'li adaylar arasında en az ilgi her seferinde Mustafa Akaydın'a çıktı.

HANGİ İSİMLER?

Araştırma Antalya genelinde her ilçenin nüfusu ve seçmen sayısıyla orantılı olarak uygulandı. Başkan Akaydın'ın hem merkez hem de diğer ilçelerde geri planda kalması diğer aday adaylarını şanslı konuma getirince, parti içinde gruplaşmalar ve adaylık çalışmaları hız kazandı. Adaylık yarışı özellikle belediye meclislerinde yaşanan kavgalarla da su yüzüne çıktı. Anketlerde Antalya Büyükşehir adaylığı için Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Bekir Kumbul isimleri ilk iki sırayı paylaşırken üçüncü sırada Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in yer aldığı öğrenildi. İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı ve CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök de Akaydın'la birlikte listenin altlarında kaldı.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA
CHP'nin Antalya'da hangi adayla yerel seçime katılacağı önümüzdeki hafta içinde belli olacak. Genel Merkez'de Pazartesi günü Deniz Baykal, Salı günü ise Mustafa Akaydın'la görüşme yapılması, bu görüşmelerin ardından diğer aday adaylarının da hafta içinde Genel Merkez'e çağrılarak son kararın belirlenmesi bekleniyor.

FARKLI ANKETLER
Belirli aralıklarla periyodik olarak gerçekleştirilen anketlerin bazılarına son dönemde aday adayları arasına Büyükşehir eski başkanlarından Hasan Subaşı'nın da dahil edildiği, Subaşı'nın da adaylar arasında bulunduğu kamuoyu yoklamalarında üst sıralarda çıktığı bildirildi. Aylardır biriktirilen sonuçlar CHP Genel Merkezi'nde analiz ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaydın'a anket şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN