Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyköy sütçülükte zor olanı başardı

Giriş Tarihi: 25.11.2013

Isparta Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özdemir ve ekibi Beyköy'de kurdukları kooperatifle hem hijyenik süt topluyor hem de 9 kişiye istihdam sağlıyor

Hayvancılık alanında Akdeniz Bölgesi'nde söz sahibi olan Şarkîkaraağaç ilçesi yeni bir başarıya daha imza attı. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı H. Hüseyin Özdemir ve ekibi, ilçeye bağlı Beyköy'de hayata geçirdikleri kooperatif projesiyle hem hijyenik süt üretimi yapıyor, hem istihdam sağlıyor hem de köyü tek bir bütün olarak ele alıyor.

İLK SOĞUTMA SİSTEMİ
Isparta'da kooperatif olarak merkezi soğutma sisteminde süt toplama işine ilk defa Beyköy'de başladıklarını ifade eden Özdemir, "Köyün 2 mahallesine 2 adet sağım odası kurduk. Sütte kalitemiz ve fiyatımız arttı. Kalan yüzde 50'nin kredi ödemeleri devam ediyor" dedi.

MARKET VE KAHVEHANE
Öte yandan kooperatif olarak köye bir de market ile kahvehane açtıklarını belirten Özdemir "O da güzel bir şekilde çalışıyor. Köyde kahvehanemiz vardı, onu da kooperatif olarak düzgün bir hale getirdik. Köyümüzde toplamda kahvehane, süt alımı, su satışı olmak üzere 9 kişiye istihdam sağlıyoruz" diye konuştu. Diğer taraftan kooperatif olarak makine parkı oluşturduklarını ve üyelerini büyük bir masraftan kurtardıklarını dile getiren Özdemir, "Örneğin çiftimiz mısır ekecek. Yılda 2 sefer kullanacağı makineyi kendisi almasın dedik. Kooperatifimize değişik tarım makineleri aldık. Üyelerimize bunu ücretsiz sunuyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyköy sütçülükte zor olanı başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN