Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burdur Gölü S.O.S veriyor

Giriş Tarihi: 25.11.2013

Burdur Gölü Biyolojik Çeşitlilik Araştırması Projesi Raporu'na göre gölde 210 kuş türü bulunuyor. Acilen taze su takviyesi yapılmazsa kuş popülasyonu ile göl kaybedilecek

Burdur Gölü Biyolojik Çeşitlilik Araştırması Projesi Raporu'na göre Burdur Gölü'nde 210 kuş türü bulunuyor. Orman ve Su İşleri 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, Burdur Gölü Havzası'nın kuş türleri açısından dünyadaki önemli yaşam alanlarından biri olduğunu söyledi. Burdur Gölü'nün, havzanın bu değeri almasında önemli yer tuttuğunu belirten Yılmaztürk, "Bugüne kadar yapılan çalışmalarda 210 kuş türünün varlığı tespit edilmiştir. Bu türlerden 82'si su kuşu, 95'i ötücü, 27'si gündüz ve 6'sı ise gece yırtıcısı" dedi. Burdur Gölü alt havzasının kuşlar açısından değerini, büyük oranda Burdur Gölü'nün yaşam alanı sağladığı su kuşları vasıtasıyla aldığını dile getiren Yılmaztürk, gölde dönemsel olarak 21 yerli, 34 kışlama, 16 yazlama ve 11 de geçit türü bulunduğunu kaydetti. Yılmaztürk, Türkiye'de sulak alanların en büyük sorununun su olduğunu vurguladı.

ACİL TAZE SU
Burdur'da kuş gözlemciliği yapan Ufuk Gökduman ise Burdur Gölü'ndeki su seviyesinin, gölü besleyen derelerdeki göletler ve yer altı sularının yoğun kullanımı sonucu hızlı şekilde düştüğünü kaydetti. Gökduman, "Eğer Burdur Gölü kurumaya ve küçülmeye devam ederse kuşlar kış aylarını geçirmek için başka sulak alanlara gidecek. Burdur Gölü'ndeki çekilme bir an önce durdurulmalı, göle acilen taze su girişi sağlanmalı. Su seviyesinin azalması kuş popülasyonunu da azaltıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur Gölü S.O.S veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN